Провежда се тренировката „Ramstein Guard BGR 2019”

881 прочитания

В периода от 29 септември до 4 октомври 2019 г. българските Военновъздушни сили ще вземат участие в тренировка на сили и средства за ПВО за работа в условия на радиоелектронни смущения „Ramstein Guard BGR 2019”. Това съобщиха от ВВС.

Тренировката е под ръководството на Центъра за въздушни операции – Торехон, поддържани от Центъра на НАТО за радиоелектронна война и се провежда на територията и във въздушното пространство на Република България.

Контролът за действията на участващите сили и средства се осъществява от Военновъдушното командване на НАТО в Рамщайн. Тренировката се провежда в изпълнение на „Интегрираната програма на силите на НАТО за електронна борба” и България взема участие в нея ежегодно от 2009 г. насам.

По време на тренировката на наше военно летище ще се базира и самолет смутител DA-20 Falcon. Транспортната авиационна група – Враждебна е домакин и оказва логистична поддръжка на самолет за радиоелектронна борба DA-20. В рамките на учението той ще изпълнява полети от летище София.

Общ ръководител на участващите в тренировката сили и средства е полковник Пейо Дончев от отдел “Подготовка” в Командването на Военновъздушните сили.

Основна и обща цел на тренировката е да се повиши нивото на подготовка и устойчивостта на състава при действия в условия на радиоелектронни смущения. Изпълнението на съвместни задачи от формированията за противовъздушна отбрана от състава на ВВС и Сухопътни войски допринася за повишаване на ефективността в процеса на подготовка и усъвършенстване на координацията между видовете Въоръжени сили.

Конкретни цели са: повишаване на подготовката на летателния състав, носещ дежурство по мисия Аirpolicing; повишаване на подготовката на структурите от ВВС и СВ за работа в условия на радиоелектронни смущения; повишаване на взаимодействие с Центъра за въздушни операции – Торехон.

За първа година в тренировката участие ще вземат екипажи от авиобаза Безмер със самолет Су-25, които ще изпълнят съвместни задачи с екипажа на самолета смутител DA-20 Falcon и ще симулират полети за преодоляване и унищожаване на земно базираните средства за ПВО, участващи в тренировката. Изпълнението на тези задачи предполага прилагането на комплекс от действия и процедури от разчетите на земята, усложнява изпълнението на поставените задачи и повишава експертизата на състава от ВВС при планиране на подготовката с използване на възможностите и оборудването на Центъра на НАТО за радиоелектронна война.

Свързани теми

Предишна публикация
Две компании са заявили желание за поддръжка на флотските AS 565
Следваща публикация
ВВС на САЩ тренират бързо пребазиране в България
881 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

L-39 – днес и утре в България

Днес на въоръжение в българските ВВС остават 12 реактивни учебно-тренировъчни самолета L-39ZA, но само половината от тях са с удължен ресурс и преминали основен ремонт за да се поддържат в летателна годност.

Бъдещето на българските Су-25

Белоруската компания „558-ми авиоремонтен завод“ („558 АРЗ“) и Министерството на отбраната са сключили на 28 ноември 2018 г. рамково споразумение (изходящ номер УД-12-95/28.11.2018) за възстановяване на летателната годност на Су-25. Какво ще представляват дейностите, които компанията ще извърши по българските машини и какво ще е бъдещето на щурмовия самолет в родните ВВС?

Меню