Полша ще купува освен F-35 и още F-16

860 прочитания

Освен 32 броя F-35, Полша ще купи и допълнителни F-16, както и ще осигури бойни безпилотни апарати, които да оперират заедно с нейните изтребители от следващо поколение. Това е записано в програмата за развитие на полските въоръжени сили до 2035 г., която бе подписана днес, 10 октомври 2019 г.

Програмата бе официално разписана от полския военен министър Мариуш Блашчак и покрива периода от 2021 до 2035 г., като общата ѝ стойност е 524 млрд. злоти (€121,5 млрд.).

В програмата е заложена покупката на 32 броя F-35A в рамките на програмата „Harpia”. Още през февруари Полша обяви, че се ориентира към покупката на американския изтребител от следващо поколение, а в началото на септември Държавният департамент на САЩ даде разрешение за продажбата на изтребителите на ориентировъчна цена от $6,5 млрд.

Страната ще получи изтребители от все още неполетелия стандарт Block 4, а сделката ще се реализира на два етапа – една ескадрила от 16 самолета с доставка за 2024 – 2026 г., като първите четири изтребителя ще останат в САЩ за обучение. Втората ескадрила от още 16 самолета ще бъде доставена между 2026 и 2030 г.

Новост в обявената днес програма бе проектът „Harpi Szpon” (в превод, Ноктите на харпията), който предвижда покупка на бойни безпилотни летателни апарати, които да действат в близко сътрудничество с пилотираните бойни самолети. Това е т.нар. концепция „loyal wingman”, по която активно се работи в САЩ в последните години.

През март 2019 г. ВВС на САЩ започнаха тестове с технологичния демонстратор XQ-58A Valkyrie, който трябва да провери концепцията. Все още няма твърд срок за приемане на въоръжение в Съединените щати на подобни апарати. Видно е обаче, че Полша има желание да ги придобие.

В програмата за превъоръжаване е залегнала и покупка на още F-16, но за сега не са известни никакви детайли по този проект. Полските ВВС в момента експлоатират 48 броя F-16C/D получени между 2006 и 2010 г.

Ще бъдат купени и още транспортни вертолети, като програмата „Kruk” за покупка на нов щурмови вертолет, остава актуална, макар и сериозното закъснение с което се движи.

Свързани теми

Предишна публикация
Boeing разглежда вариант да модернизира модела 767
Следваща публикация
Dassault и Airbus подканиха Франция и Германия за конкретни договори по FCAS
860 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Белгия ще избере F-35

Белгийското правителство е избрало F-35A за замяна на остарелите F-16 MLU и в момента обмисля как да поднесе новината на белгийското общество. Това съобщава белгийската информационна агенция Belga, позовавайки се на няколко свои източника в правителствените среди на страната.

Lockheed Martin заяви готовност за по-бърза доставка на F-16 за България

Lockheed Martin има възможност да по-бърза доставка на българските F-16 и първите доставки да станат факт в края на 2022 г. Това се казва в изявление на Джим Робинсън, директор Международно бизнес развитие за F-16 в Lockheed Martin, разпространено до медиите днес, 11 април 2019 г.

Вторият живот на МиГ-29 в България – част 2

Александър МЛАДЕНОВ продължава да описва предизвикателствата и постиженията при усвояването на пълните маневрени и бойни възможности на изтребителя МиГ-29 в България в периода 2005–2009 г.

Меню