Dassault и Airbus подканиха Франция и Германия за конкретни договори по FCAS

582 прочитания

В обща декларация, ръководителите на Dassault Aviation Ерик Трапие и на Airbus Defense and Space Дирк Хоке, подканиха правителствата на Франция и Германия да подпишат възможно най-скоро нови договори за разработката на бойната система от следващо поколение FCAS (Future Combat Air System).

Очакваше се през юни тази година, по време на изложението в Бурже, да бъдат подписани два договора – за създаване на технологичен демонстратор на самолета и за създаване на технологичен демонстратор на двигателя му. Това не стана факт тогава, а само бе показан макет на бъдещия боен самолет и Испания официално бе приета в проекта.

На 16 октомври 2019 г. се очаква в Тулуза да се срещнат представители на Франция и Германия, които да обсъдят бъдещите действия по проекта FCAS.

„Ако Европа не продължи напред и не се движи достатъчно бързо с тази програма, ще бъде невъзможно да поддържаме способности за самостоятелна разработка и производство. Целта FCAS да бъде на въоръжение не по-късно от 2040 г., може да изглежда далечна, но е необходимо работата вече да е стартирала”, се казва в съвместната позиция на двете компании.

Трапие и Хоке са посочили, че е необходимо да има надеждно финансиране на програмата, за да може тя да бъде реализирана в нейната пълнота, особено предвид голямата ѝ сложност.

През септември, във френската преса се появи новината, че Германия настоява финансирането на FCAS да се осъществява на малки траншове, докато френската страна иска плащанията да са по-нарядко, но с по-големи суми. Стойността на договорите за създаване на технологични демонстратори се изчислява на около €2 млрд.

През тази пролет се появиха сведения и за други търкания между Германия и Франция, включително по въпроса за експорта на бъдещия боен самолет, така и заради общия проект за създаване на нов основен боен танк.

Проектът FCAS е фактически система от системи, която съдържа създаване на боен самолет NGF (New Generation Fighter), двигател за него, създаване на широк спектър от безпилотни апарати, както и ново поколение въоръжение.

Airbus и Dassault са основни изпълнители по програмата, чийто старт официално бе даден през февруари 2019 г. с подписване на договори за първоначална разработка. Safran Aircraft Engines и MTU Aero Engines ще създават двигателя на NGF.

Свързани теми

Предишна публикация
Полша ще купува освен F-35 и още F-16
Следваща публикация
Холандия купува още девет F-35
582 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

МиГ-21 се разби в Румъния

Изтребител МиГ-21 се разби при тренировъчен полет в Румъния. Пилотът му се е катапултирал успешно.…

Откриха новата учебна година във ВВС

Новата учебна 2018 година бе открита тържествено във всички военни формирования на Военновъздушните сили. При откриването в авиобаза Граф Игнатиево присъстваше командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков. Това съобщават от ВВС.

С гласовете на ГЕРБ, ДПС и ВМРО Парламентът одобри преговорите за F-16

След ожесточен дебат и максимална мобилизация от страна на ГЕРБ, Народното събрание даде разрешение на правителството да води преговори за покупката на нови F-16, без да се съобразяват с ограниченията от Проекта за инвестиционен разход от миналата година. Това стана днес, 16 януари 2019 г.

Размисли и страсти около военната авиация в Министерски съвет

Сериозна порция откровени размисли, страсти и странни идеи по отношения на българската военна авиация бяха изказани на заседанието на Министерски съвет, което бе проведено днес, 13 декември 2017 г.

Споровете около въздушния бой от 27 февруари продължават

Споровете за резултатите от въздушния бой между изтребители от Пакистан и Индия, който стана факт на 27 февруари 2019 г., продължават. Днес, 5 април, бяха извадени нова порция от доказателства, които влизат в противоречие едни с други.

Меню