Boeing тества спасителната система на Starliner

443 прочитания

Boeing успешно тества спасителната система на своя космически кораб CST-100 Starliner. Това стана днес, 4 ноември 2019 г. По време на теста, обаче се появи проблем с парашутната система на кораба.

Тестът се проведе на полигона Уайт Сандс в Ню Мексико и стартира точно в 07,15 часа местно време. Целта на изпитанието бе да симулира отказ в ракетата-носител, докато тя се намира още на стартовата площадка, което да наложи аварийно отделяне на космическия кораб Starliner.

Корабът задейства своите малки ракетни двигатели, които са предназначени за работа в подобни аварийни ситуации, както и двигателите си за орбитални маневри. Първите работеха пет секунди, а вторите 10.

Starliner се отдели от стенда, който симулира ракетата-носител, разгони до скорост от близо 1000 km/h и достигна височина от 1350 m. Там се отдели сервизния модул и топлинния щит.

По програма спускаемата капсула трябваше да отвори три парашута, които да ѝ помогнат да се приземи меко, но вместо това се отвориха два. Въпреки това, капсулата на космическия кораб се приземи успешно.

От NASA и Boeing признаха, че отварянето на само два от трите парашута е технически проблем, но и заявиха, че Starliner е конструиран да се приземява успешно и при задействане на само два парашута. Предстои разследване на причините за този отказ.

Не е ясно дали този технически проблем ще повлияе на следващото планирано изпитание за Starliner. За 17 декември 2019 г. се предвижда безпилотен старт на Starliner за Международната космическа станция (МКС). От NASA и Boeing са казали за Reuters, че за момента очакват графика да бъде спазен.

В рамките на програмата Commercial Crew Development (CCDev) NASA финансира създаването на двата космически кораба (Starliner и Crew Dragon) с цел наличие на способности за превоз на астронавти до космически станции на ниска земна орбита. Работата по Starliner върви с доста забавяния. До лятото на миналата година се планираше първия изпитателен старт с астронавти на борда да стане през януари 2019 г., но сега се очаква това да стане факт през първата половина на 2020 г.

Свързани теми

Предишна публикация
NASA купи още едно място за полет със Союз
Следваща публикация
X-37B се приземи след рекорден полет
443 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Българската космонавтика преди четвърт век – Част II

Професор Борис БОНЕВ продължава своя разказ от първо лице за постиженията на българската космонавтика преди четвърт век, като в тази втора и последна част разказва за проекта „Фобoс” и българското участие в него.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 61 (септември 2013 г.)  

Към първа част.

Няколко страни спряха полетите с 737 Max след катастрофата в Етиопия

Авиационните власти в Китай и Индонезия наредиха на операторите в тези страни да спрат полетите с Boeing 737 Max до изясняването на причините за вчерашната катастрофа с типа в Етиопия. Отделно, още два други оператора обявиха, че няма да летят с типа.

Поръчка за 58 конвертоплана V-22 Osprey

Консорциума Bell Boeing получи поръчка за 58 конвертоплана от фамилията V-22 Osprey. Стойността на сделката е $4,2 млрд. и покрива летателни апарати за въоръжените сили на САЩ и Япония.

Ryanair взима още 25 броя Boeing 737 Max

Ирландската нискотарифна авиокомпания Ryanair заяви, че поръчва още 25 броя Boeing 737 Max 8, като с това общия брой на поръчаните самолети от новото поколение на 737 достигат 135.

Меню