65 години от първия полет на прототипа на МиГ-21 с триъгълно крило

575 прочитания

Преди точно 65 години, на 16 юни 1955 г., изпълнява първия си полет Е-4 – прототип на МиГ-21 с триъгълно крило.

Историята на създаването на МиГ-21 не е проста, като изтребителят минава през няколко доста различни прототипи, докато се стигне до първия сериен вариант МиГ-21Ф. Това е и причината за неговата рождена дата да се срещат различни трактовки.

Създаването на МиГ-21 започва през септември 1953 г., когато с постановление на Министерския съвет на СССР се дава задача на ОКБ-155 (така е известно конструкторското бюро на Микоян и Гуревич) за проектиране на еднодвигателен свръхзвуков фронтови изтребител.

В следващите години конструкторското бюро ще създаде, на хартия и от метал, няколко прототипа от серията Е, които в крайна сметка ще доведат до легендарния МиГ-21.

Основният спор в началото на проекта е, дали да се заложи на стреловидното крило, което конструкторското бюро развива от МиГ-15 насам или да се отиде на новото триъгълно крило. И двете опции имат привърженици, както и силни и слаби страни.

Така практически паралелно са разработени две много сходни конструкции – Е-2 със стреловидно крило и Е-4 с триъгълно крило. Идеята е, в процеса на изпитания да се види, коя концепция е по-добра.

Е-2 полита на 14 февруари 1955 г. и почти стига до серийно производство в края на 50-те години, но развитието му е спряно, защото летателно-тактическите му характеристики отстъпва на прототипите с триъгълно крило.

Е-2

Е-4 полита за първи път на 16 юни 1955 г. от Жуковски, край Москва, а в кабината е летецът-изпитател Григорий Седов. Основната разлика между Е-2 и Е-4 е триъгълното крило, иначе двата изтребителя са практически еднакви. Първоначално прототипът лети с по-слабия двигател РД-9, а в края на 1955 г. е монтиран Р-11-300.

Е-4

Триъгълното крило създава огромен брой проблеми и ОКБ-155 работят на принципа на опита и грешката, като непрекъснато изпробват нови неща по конструкцията на изтребителя. Е-4 лети сравнително кратко, натрупва едва 109 изпитателни полета и е бракуван през септември 1956 г. Усъвършенстването на крилото ще остане основна грижа на съветските конструктори в следващите няколко години.

МиГ-21 ще мина през още две серии експериментални самолети – Е-5 и Е-6, като последните могат да се считат за предсерийни машини за МиГ-21Ф, който от своя страна се появява във втората половина на 1959 г.

А за това, как МиГ-21 бе усвоен у нас, може да прочетете тук.

Свързани теми

Предишна публикация
85 години от първия полет на B-17
Следваща публикация
Граф Игнатиево преди „Граф Игнатиево”
575 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

КСНС и военната авиация

Провелият се днес, 15 февруари 2022 г., Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) при президента…

Гърция модернизира около 120 от своите F-16

Гърция ще модернизира около 120 от своите изтребители F-16C/D до стандарта F-16V. Това стана ясно днес, 17 октомври 2017 г., по време на визитата на гръцкия премиер Алексис Ципрас в САЩ.

Германия купува още Eurofigther и избира между него и Super Hornet за заместник на Tornado

Германия ще купи още новопроизведени изтребители Eurofighter, които ще заменят сега експлоатираните Eurofighter Tranche 1 и ще избере между този тип и F/A-18 Super Hornet за замяна на изтребителите-бомбардировачи Tornado. Това съобщи източници в германското МО цитирани от германски медии.

Меню