САЩ обвиниха Русия, че тества анти-сателитно оръжие

175 прочитания

Съединените щати обвиниха Русия, че изпитва на орбита анти-сателитно оръжие. Това е станало на 15 юли 2020 г., а обвиненията бяха отправени вчера, 23 юли.

Според Космическото командване на САЩ, има неопровержими доказателства, че на орбита е бил извършен тест на анти-сателитно оръжие, без реално разрушаване на целта. Според съобщението, руски сателит е изстрелял неизвестно малко маневриращо устройство, което се е доближило до друг руски сателит – Космос 2535.

Тестът е бил извършен от сателита Космос 2543. Той беше пуснат на орбита от борда на друг сателит – Космос 2542, който от своя страна бе изстрелян на орбита от военния космодрум Плисецк през ноември 2019 г (на снимката). Профила на мисията на двата сателита наподобяват този на други два сателита изстреляни от Плисецк през 2017 г.

Руското МО твърди, че тези изпитания са свързани с тестване на способности за доближаване на други обекти на орбита и тяхното заснемане. Точно нещо такова бе изпитано през февруари 2020 г. Космос 2542 и Космос 2543 синхронизираха орбитите си с американския разузнавателен сателит USA 245 и се доближиха до него. След това, Космос 2543 се доближаваше до редица други руски сателити на орбита.

Русия, САЩ, Китай и Индия разполагат с възможност да унищожават противникови сателити използвайки наземни средства. В последните години САЩ използват безпилотната совалка X-37B за редица тестове на орбита, като са отбелязвани и пускания на малки обекти от борда на совалката.

Свързани теми

Предишна публикация
Virgin Galactic показа дизайна на кабината на SpaceShipTwo
Следваща публикация
Прогресс МС-15 достигна МКС за под четири часа
175 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Първи старт за Cargo Dragon

SpaceX изстреля успешно първия товарен космически кораб Cargo Dragon за Международната космическа станция (МКС). Това…

Blue Origin показа спускаем лунен апарат

Компанията Blue Origin демонстрира своя проект за лунен спускаем апарат, който може да се използва за завръщането на човечеството на Луната през 2024 г. Това стана вчера, 9 май 2019 г.

Главният урок от катастрофата със Суперджет 100

Руското онлайн издание „Взгляд” публикува коментар озаглавен „Главният урок от катастрофата със Суперджет 100” на Михаил Барабанов, сътрудник в руския независим изследователски институт ЦАСТ (Центр анализа стратегий и технологий).

Действията на екипажа при катастрофата на Суперджет 100 будят въпроси

Действията на екипажа на катастрофиралия Суперджет 100 повдигат много въпроси за подготовката му. Това става се чете в бюлетин за безопасност на полетите, публикуван вчера, 17 май 2019 г., от „Росавиация“ (руската цивилна авиационна агенция).

Българската космонавтика преди четвърт век – Част II

Професор Борис БОНЕВ продължава своя разказ от първо лице за постиженията на българската космонавтика преди четвърт век, като в тази втора и последна част разказва за проекта „Фобoс” и българското участие в него.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 61 (септември 2013 г.)  

Към първа част.

Меню