Покупката на още F-16 бе обсъдена с помощник-държавния секретар на САЩ

74 прочитания
По време на посещението на помощник-държавния секретар на САЩ по политико-военните въпроси Кларк Купър е бил обсъден въпроса за придобиването на още осем изтребителя F-16. Това съобщиха от МО днес, 21 октомври 2020 г.

„Това посещение е свързано с модернизацията на нашите ВВС, с дискусията за придобиването на още осем самолета, за което предстои да се вземе решение в перспектива, тъй като вече имаме договор за придобиването на осем самолета“, коментира заместник-министър Атанас Запрянов след срещата с Купър.

Купър бе на посещение в авиобаза Граф Игнатиево, където в момента има изтребители F-16 от състава на ВВС на САЩ. Машините изпълняват „съвместен ер полисинг” до 30 октомври 2020 г.

„Всички гледаме напред в една по-задълбочена партньорска програма за България, за САЩ, за всички държави в този регион, в който България има роля за подобряване на стабилността. Гледаме напред за изграждане на още по-стабилно сътрудничество в областта на сигурността. Не на последно място, за мен е удоволствие да виждам практическото изпълнение на изграждането на инфраструктурата и бъдещите планове за самолетите F-16“, каза още Кларк Купър.

Заместник-министър Запрянов е отбелязал, че правителството е отпуснало 300 млн. за инфраструктура за придобитите F-16

„Финансовите средства са повече, отколкото са необходими само за придобиването и експлоатацията на F-16. Ние искаме да създадем модерна военновъздушна база, каквито са авиобазите на държавите-членки на НАТО. Инвестицията в инфраструктурата ще подобри както условията за носене на бойно дежурство, за изпълнение на задачите в 3-а авиобаза, така и битовите условия, комуникациите, инфраструктурата от гледна точка на комуникационно-информационното осигуряване, навигацията. Много са въпросите, които ще бъдат решени с тази инвестиция“, разясни заместник-министър Запрянов.

Той подчерта, че това посещение ще допринесе за практическото изпълнение на мерките, които са предвидени в десетгодишната Пътна карта за сътрудничество и ще последват важни политически решения за помощта, която САЩ ще ни оказват в областта на отбраната.

„Има стратегически инвестиции, които се простират извън краткосрочните проекти. Ние инвестираме в F-16, в инфраструктурно развитие, в споделяне на информация. Всички тези ползи ще бъдат не само за взаимоотношенията в дългосрочен план между САЩ и България, но и за целия Алианс“, подчерта Кларк Купър.

Визитата му в авиобаза Граф Игнатиево бе в на дена за високопоставени гости, в рамките на съвместното изпълнение на задачата по съвместен ер полисинг. Тя започна на 26 септември и ще продължи до 30 октомври 2020 г.

Вчера имаше съобщения, че премиерът Бойко Борисов ще посети авиобаза Граф Игнатиево днес, явно в рамките на въпросния ден за високопоставени гости, но няма информация той да е бил официално там.

Свързани теми

Предишна публикация
Лек ръст на военния бюджет и пари за покупка на още F-16 през 2023 г.
Следваща публикация
ВВС с демонстрация в Пловдив на 19 октомври
74 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Премиерът Борисов: Купуваме изтребители за 1,5 млрд. без радари

„Милиард и половина за изтребителите, но без въоръжението по тях. Без радари, без какво ли не!“, така премиерът Бойко Борисов коментира проекта за придобиване на нов тип боен самолет пред членове на младежката организация на ГЕРБ във Варна днес, 2 септември 2017 г.

Константин Попов: Това не е конкурс, решението е политическо

Депутатът от ГЕРБ и председател на комисията по отбрана в парламента Константин Попов заяви, че решението за избор на нов изтребител е политическо и не може да се говори, че е плод на конкурсна процедура. Това каза той днес, 8 януари 2019 г., на пресконференция на партията му.

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Меню