НАТО получи петия и последен безпилотен апарат Northrop Grumman RQ-4D Phoenix, който ще бъде използван в програмата за съюзно земно наблюдение AGS. Това е станало вчера, 12 ноември 2020 г.
Петият безпилотен самолет се е приземил в авиобаза Сигонела, на италианския остров Сицилия, след 20 часово прелитане от Палмдейл, Калифорния, където се сглобяват всички RQ-4. Първият RQ-4D бе получен в Сигонела през ноември 2019 г., вторият през декември, а третият и четвъртият апарат пристигнаха през юли тази година.
След като програмата AGS се сдоби с всичките си безпилотни самолети, се очаква да се достигне първоначално ниво на бойна готовност в края на тази година и пълно ниво на бойна готовност през 2022 г.
Основната цел на програмата AGS е НАТО да разполага със система за наблюдение в реално време, без значение от метеорологичната обстановка, която да може да се използва за морско патрулиране, обзор на земната повърхност, откриване на цели, подпомагане на цивилното население при хуманитарни кризи, граничен контрол и други подобни.
RQ-4D е вариация на RQ-4B Block 40 Global Hawk. Основният сензор на апарата, който е от клас HALE (голяма височина, голяма продължителност на полета) е радарът Northrop Grumman MP-RTIP, който е AESA радар със синтетична апертура, който може да работи по земни, морски и въздушни цели и да изгражда висококачествени радарни картини.
Програмата AGS стартира през 2009 г., но мина през множество забавяния и предефенирания на целите. В крайна сметка, 15 страни от НАТО участват в програмата, като споделят финансовата ѝ тежест. България е една от тях, като поема малко под 1% от разходите.