АЕЦ „Козлодуй” ще се защитава от дронове със специална система

1K прочитания

Атомната електроцентрала „Козлодуй” е поръчала специална система, която ще я защитава от малки дронове. Това се вижда в документацията, която е публикувана на сайта на централата, във връзка с проведената процедура за избор.

Процедурата за провеждане на обществена поръчка е стартирана през октомври 2019 г. и цели покупка на система за защита на АЕЦ „Козлодуй” от въздушни заплахи. В документацията се вижда, че е бил проведен анализ на системата за физическа защита на централата, който е показал нуждата от изграждане на възможности за защита от въздушни заплахи от типа на малки комерсиални дронове.

Процедурата е по член 164, ал. 1 т. 5 от Закона за обществени поръчки, който дава възможност поръчката директно да се възложи на един конкретен изпълнител. Проектобюджетът е 5 862 000 лева без ДДС.

Покана за участие е изпратена само до българското дружество ДЗЗД „Дрон дефенс” (в него влизат три български компании – „Куул Фреш 2015“, „Синтис Технолоджи“ и „Елитком 95“), които са подали изрядни документи, провели са успешни преговори и на 2 ноември 2020 г. е сключен договор на стойност 5,8 млн. лева. Всички дейности по сделката трябва да се изпълнят в рамките на 450 календарни дни.

От публикуваната документация не става ясно, каква точно е купената система, но в стойностната сметка към договора се вижда, че в системата е включен радарен комплекс, заглушител, система за сканиране на радиочестотите и други подобни. Повечето тези неща или се изработват или модифицират в България. Софтуерът към цялостната система се създава също у нас.

В документацията е записано и че избраното дружество има лиценз за система за въздушна защита на стратегически обекти посредством радарно сканиране, оптично разпознаване и радио смущаване и заглушаване на безпилотни летателни апарати.

На сайта на ДЗЗД „Дрон дефенс” се хвърля още светлина върху системата, която предлагат. Тя включва откриване и проследяване на обекти с радар на дистанция до 5 km., оптично и радиочестотно разпознаване на обекта на дистанция 2 – 5 km и противодействане, което може да стане по два начина – чрез блокиране на комуникацията за управление и поемане на контрол над дрона или чрез многоканално радио смущаване и заглушаване на комуникацията за управление и позициониране на безпилотен летателен апарат.

Свързани теми

Предишна публикация
МО продава летище Габровница
Следваща публикация
Отново санитарна задача за български C-27J
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Украйна показа въоръжените си БЛА

Украйна официално показа своите въоръжени безпилотни апарати Bayraktar TB2 турско производство. Това стана на церемония проведена вчера, 20 март 2019 г.

Boeing ще създаде MQ-25

Компанията Boeing е натоварена с поръчката да създаде безпилотен палубен летящ танкер за нуждите на ВМС на САЩ. Програмата е под името MQ-25.

ВМЗ Сопот и Aeronautics Group ще произвеждат заедно безпилотни апарати

Държавното предприятие ВМЗ Сопот подписа договор за сътрудничество и трансфер на технологии с израелската компания Aeronautics Group, на базата на който ще започне производство на безпилотни летателни апарати. Това съобщават от Министерство на икономиката.

Въоръжен израелски БЛА падна в Ливан

Въоръжен безпилотен летателен апарат от състава на израелските ВВС се е разбил днес, 31 март 2018 г., в Южен Ливан. При инцидента няма пострадали.

Меню