Пентагонът ще изправи човек срещу изкуствен интелект в реален въздушен бой

243 прочитания

Три седмици, след като боен пилот се изправи срещу изкуствен интелект (ИИ) във виртуален въздушен бой и загуби, от Пентагона обявиха, че планират за 2024 г. да повторят упражнението, но с използването на реални бойни самолети.

Изявлението бе направено от секретаря (министъра) на отбраната на САЩ Марк Еспер в рамките на симпозиум посветен на изкуствения интелект, който се проведе вчера, 9 септември 2020 г.

„ИИ демонстрира, че може да победи човек във виртуален въздушен бой. Сега планираме тези симулации да прераснат в реално упражнение с истински бойни самолети и планираме това за 2024 г.”, разяснява Еспер.

Той е уточнил, че ИИ ще бъде твърдо ограничен от етични правила и управлението му ще може да бъде поемано от човек.

„Трябва да е ясно, че ролята на ИИ в нашата система е да подкрепя хората в техните решения, не да го замества. Ние виждаме ИИ, като възможност за освобождаване на ресурси и персонал, така че хората да се съсредоточат в по-важни задачи, така че всичко да се върши по-бързо и по-прецизно”, обяснява още Еспер.

Той не е дал други детайли, като например, с какви самолети ще се осъществява упражнението. В момента САЩ не разполагат с машина, която може да извършва маневрен въздушен бой автономно, въпреки, че се работи по някои програми за създаване на безпилотни самолети от клас „верен воден” (loyal wingman), които да могат да си сътрудничат с пилотируеми платформи в бой.

През юли 2020 г. ВВС на САЩ отпуснаха $400 млн. за разработката на ИИ, който да се използва точно от такива машини. Програмата се нарича Skyborg.

През февруари тази година тогавашният началник на бойното командване на ВВС на САЩ генерал Джеймс Майкъл Хоумс сподели концепцията, че след средата на десетилетието ще започне по-масово пенсиониране на най-старите F-16C/D, което може да е добра възможност те да се заместят точно с апарати от типа „верен воден”.

На 20 август 2020 г., по време на изпитания под егидата на Агенцията за авангардни отбранителни изследвания (DARPA) към Пентагона опитен пилот-изтребител бе победен от ИИ в рамките на симулиран въздушен бой с резултат 5 на 0.

Свързани теми

Предишна публикация
Програмата F-35 ще се изправи пред недофинансиране
Следваща публикация
Хърватия пак получи оферти за нов изтребител
243 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Руските ВКС получиха десет броя Су-35

Руските Въздушно-космически сили (ВКС) са получили през настоящата 2019 г. десет броя многоцелеви изтребители Су-35, с което е изпълнена държавната поръчка за тази година. Това е съобщил заместник-министъра на отбраната на Русия Алексей Криворучко.

F-16 за България – между пиленето и рязането

До края на юли 2019 г. България ще е подписала и ратифицирала договора за покупката на осем изтребителя F-16C/D Block 70. И ако политическата воля това да се случи бе предостатъчна, то остават въпросите какво се купува, за колко пари, ще има ли още разходи в близко бъдеще и каква работа ще ни свърши въпросният изтребител.

Авиокаст: Епизод 15

На фона на ескалиращата война в Украйна след руската инвазия там, усилено се заговори за…

Румъния получи още два F-16

Румънските ВВС са получили още два изтребителя F-16, в рамките на споразумението за покупка на…
Меню