Boeing пенсионира двата си T-33

316 прочитания

Самолетостроителят Boeing пенсионира двата си T-33, които натрупаха 66 години служба, от които над 40 в компанията. Това стана вчера, 4 декември 2020 г.

Двата самолета, които носят имената “Red Bird” (N109X) и “Blue Bird” (N416X) се отправиха към гробището за стари самолет, след прощален полет над заводите на Boeing в района на Сиатъл. Двете машини се използваха от компанията в ролята им на „chase plane” – машина, която придружава друг самолет по време на изпитателен полет. От борда му, освен, че се следи как работи тествания самолет, може да се правят и фотографии и видео.

Точно в такава роля служиха четири десетилетия двата T-33, които са придружавали всички нови типове на Boeing в първите им полети от 1981 г. насам.

T-33 на Boeing в типичната им роля

И двата T-33 са произведени в Канада от Canadair като T-33AN (канадско означение CT-133 Silver Star Mk 3) през 1954 г. “Red Bird” служи в Кралските канадски ВВС до 1965 г., когато е продаден на цивилен и получава канадската цивилна регистрация CF-SJZ. Година по-късно е купен в САЩ, където и получава настоящата си регистрация. Boeing го купува през 1976 г. “Blue Bird” е на военна служба в Канада до 1970 г., след което е продаден на цивилни в Канада, а през 1973 г. попада в САЩ. Boeing го купува през 1980 г.

Първият нов самолет, който двата T-33 придружават по време на първия му полет е Boeing 767 (първи полет 26 септември 1981 г.).

От компанията обясняват решението си да пенсионират двата T-33 с напредналата им възраст и трудностите, които компанията среща при поддръжката им. От Boeing вече се оглеждат за самолет с еквивалентни характеристики, който може да поеме същите задачи.

Последният нов самолет, който двата T-33 придружават в първия му полет ще остане полетелият през януари 2020 г. Boeing 777-9.

Двуместният учебно-тренировъчен T-33 прави първи полет през март 1948 г. Машината се базира на ранния реактивен изтребител P-80. Произведени са над 6500 броя, които са били на въоръжение в десетки страни, за повечето от които става първия реактивен самолет на въоръжение.

Свързани теми

Предишна публикация
Почина легендарният Чък Йегър
Следваща публикация
Втори F-117 е бил поразен над Югославия през 1999 г.
316 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Гигантските сделки на Airbus и Boeing с Иран се провалиха

Многомилиардните сделки за продажба на пътнически самолети в Иран, които Airbus и Boeing се надяваха да реализират, са практически провалени. Това стана след като американският президент Доналд Тръмп се оттегли от ядреното споразумение с Иран и фактически отново въведе икономически санкции.

Полковник Златаров като наблюдател преди боен полет с биплан Albatros C.III, 1918 г.

Откриха паметна плоча на полковник Васил Златаров

Паметна плоча в чест на първия командир на Въздухоплавателното отделение полковник Васил Златаров бе открита в столицата на ул. „Цар Иван Асен” 30. Това съобщи Военният телевизионен канал.

Нов технически проблем с Boeing 737

Част от летящите в момента Boeing 737 имат проблемни части в крилата им, което налага допълнителни инспекции и замяна. Това съобщава CNN, цитирайки производителя Boeing.

Най-успешният дивизион

Известният словашки военен журналист Мирослав ДЮРЕШИ се занимава от няколко години с изследване на действията на противовъздушната отбрана на Югославия по време на войната от 1999 г. и завързва сериозни познанства с военни, участвали в отбраната на Белград. В тази статия той проследява бойните действия на най-успешния зенитно-ракетен дивизион, участвал в отбраната на Белград.

Меню