Европейската космическа агенция даде поръчка за създаването на летящ технологичен демонстратор на ракета-носител за многократно използване. Проектът е наречен Themis и трябва да е готов през 2023 г.
Програмата Themis, чиято първа фаза е на стойност €33 млн., ще трябва да даде информация за икономията на опериране на ракета за многократно използване и да провери технологиите, които ще бъдат вложени в бъдещите европейски ракети-носители.
Договорът за разработката бе подписан днес, 15 декември 2020 г., между ESA и ArianeGroup (компанията-майка на оператора Arianespace).
Първата фаза на Themis включва създаване на технологичния демонстратор, изграждане на стенд за наземни изпитания във Франция и изграждане на изпитателна площадка в Швеция, където ще се извършват първите „подскоци” с апарата.
Демонстраторът ще е оборудван с ракетния двигател от ново поколение Prometheus.
Themis ще е висок 30 m, ще е с диаметър 3,5 m и ще носи на борда си 130 тона гориво под формата на течен кислород и течен метан, както и три мотора Prometheus.
Първите пускове на демонстратора на наземния стенд ще станат факт догодина, през 2022 г. ще се правят „подскоци” в Швеция, а първите суборбитални полети ще станат факт през 2023 г. от космодрума Куру във Френска Гвиана.
Първоначално апаратът ще каца на наземна площадка, но се планира през 2025 г. той да започне да каца на баржа в океана.
Планира се, не по-късно от 2030 г. Европа да разполага с ракета-носител за многократно използване, като за това ще помогнат технологиите тествани с Themis.
Първоначалната работа по проекта върви от началото на миналата година, когато ArianeGroup получи договор от френската космическа агенция CNES за първоначална работа по проекта.