Китай изстреля експериментална безпилотна совалка

134 прочитания

Китай изведе на орбита експериментален космически апарат за многократна употреба. Това стана вчера, 4 септември 2020 г.

Стартът бе осъществен от космодрума Цзюцюан, в западната част на страната. Китайската държавна информационна агенция Xinhua излезе с кратко съобщение, в което се говори за изстрелване на експериментален космически апарат за многократна употреба, който ще проведе серия от тестове на орбита, след което ще се завърне на земята.

Според агенцията стартът е бил успешен.

Никаква друга официална информация не бе дадена за изстрелването и за експерименталния апарат.

В китайския интернет изтече снимка (горе) на ракетата носител Chang Zheng-2F (CZ-2F), като на очи се наби обемния обтекал, под който явно се крие относително голям космически апарат.

Преди три години китайските официални източници заговориха, че през 2020 г. ще бъде осъществен експериментален старт на безпилотна совалка, която ще е еквивалентна на американския апарат X-37B, който САЩ използват от 10 години. Беше отбелязано, че апаратът ще може да превозва и космонавти, не само товари.

Chang Zheng-2F може да изведе на ниска околоземна орбита товар с маса от максимум 8,4 тона, което дава известна представа за експерименталния апарат. Интересно е, че тази ракета-носител е предназначена основно за изстрелване на китайските пилотируеми космически кораби от серията Shenzhou. Това е 14-тият старт на ракетата, като всички те са успешни.

Свързани теми

Предишна публикация
Китайската експериментална безпилотна совалка се приземи
Следваща публикация
Vega с първи старт от повече от година
134 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Българската космонавтика преди четвърт век – Част I

Преди четвърт век България изживя своето космическо лято. Не само че на орбита бе изведен вторият български космонавт Александър Александров с научната апаратура по проекта „Шипка”, но и към Марс полетя сонда с българско оборудване на борда. Как всичко това стана факт? За събитията през българското космическо лято от първо лице разказва професор Борис БОНЕВ, който във втората половина на 80-те години е водеща фигура в българската космонавтика.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 60 (август 2013 г.)  

Меню