Турция търси сътрудничество с Пакистан по TF-X

338 прочитания

Турция търси сътрудничество с Пакистан по програмата за създаване на нов боен самолет TAI TF-X, както и по други военни проекти. Това съобщава Bloomberg.

Според американското издание, през януари 2021 г. Турция и Пакистан са провели среща на високо ниво, в чийто рамки са били обсъдени въпросите на военно-техническото сътрудничество. Bloomberg цитира хора с пряко знание за хода на разговорите.

Разговорите са имали два основни фокуса – изтребителният проект TF-X и далекобойната ЗРК система Siper.

Турция отдавна гледа на Пакистан, като свой стратегически партньор, но двете страни все още не са стартирали реално сътрудничество в областта на обмена на военните технологии. Турция до сега е купила голямо количество леки витлови учебни самолети MFI-395 Super Mushshak.

Bloomberg предполага, че една от турските цели е да се осигури достъп до китайски аерокосмически технологии. Пакистан и Китай са близки съюзници, като работят заедно по редица оръжейни програми, включително лекия изтребител JF-17.

Ако Турция действително търси достъп до китайски технологии, това допълнително ще обтегне отношенията на страната със САЩ. Вашингтон вече наложи редица санкции около покупката на руските ЗРК С-400, както и заради други провинения турската страна.

Турция работи по проекта TF-X от почти десетилетие, но напредъкът е малък. Самолетът оригинално се планираше да допълва турските F-35, но страната бе изхвърлена от проекта през 2019 г. и вече залага изцяло на TF-X за бъдещето на военната си авиация.

TF-X ще се задвижва от два двигателя и ще има максимална излетна маса от 27 тона. Авиониката му трябва да е изцяло турска, както и въоръжението.

Турският президент Реджеп Таип Ердоган бе поставил задача първият прототип на самолета да полети през 2023 г., по случай 100-годишнината на турската република, но това изглежда практически невъзможно, предвид, че все още не е започнал строежа на прототипа.

В последните години Турция сондираше различни държави, за възможна кооперация около TF-X. Основната трудност в момента е свързана с липсата на подходящи двигатели. През 2020 г. изпълнителният директор на TAI заяви, че на първо време TF-X ще лети с General Electric F110, каквито Турция използва на част от своите F-16.

Свързани теми

Предишна публикация
Loyal Wingman на Boeing изпълни първи полет
Следваща публикация
Черна гора получи втория си Bell 505
338 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Макс 2019 4 х Су-57

С официално означение, но и с много неизвестни

Новият руски изтребител от следващо поколение ще получи официалното цифрово означение Су-57. Това беше потвърдено от главнокомандващия руските Въздушно-космически сили (ВКС) генерал-полковник Виктор Бондарев в началото на август. Новините около самолета в последните месеци не са много (поне сериозните новини), а и неизвестните и спекулациите около него остават и сигурно положението ще продължи така поне две или дори три години.

Премиерът Борисов: F-16 е по-добър

Премиерът Бойко Борисов заяви, че F-16 Block 70 е по-добър самолет от всички останали, които ни се предлагат. Така той предопределя избора за нов изтребител за ВВС, макар и да повтори на няколко пъти, че не желае да се меси в решението на комисията. Това каза той днес, 14 декември 2018 г., пред репортери в Брюксел.

Пентагонът тежко критикува Lockheed Martin за програмата F-35

Шефът на общия програмен офис за F-35 в Пентагона, вицеадмирал Мат Уинтър, подложи производителя на изтребителя Lockheed Martin на тежка критика по отношение действията на компанията в последните месеци и обобщи, че не е доволен от видяното.

Меню