Турция търси сътрудничество с Пакистан по TF-X

339 прочитания

Турция търси сътрудничество с Пакистан по програмата за създаване на нов боен самолет TAI TF-X, както и по други военни проекти. Това съобщава Bloomberg.

Според американското издание, през януари 2021 г. Турция и Пакистан са провели среща на високо ниво, в чийто рамки са били обсъдени въпросите на военно-техническото сътрудничество. Bloomberg цитира хора с пряко знание за хода на разговорите.

Разговорите са имали два основни фокуса – изтребителният проект TF-X и далекобойната ЗРК система Siper.

Турция отдавна гледа на Пакистан, като свой стратегически партньор, но двете страни все още не са стартирали реално сътрудничество в областта на обмена на военните технологии. Турция до сега е купила голямо количество леки витлови учебни самолети MFI-395 Super Mushshak.

Bloomberg предполага, че една от турските цели е да се осигури достъп до китайски аерокосмически технологии. Пакистан и Китай са близки съюзници, като работят заедно по редица оръжейни програми, включително лекия изтребител JF-17.

Ако Турция действително търси достъп до китайски технологии, това допълнително ще обтегне отношенията на страната със САЩ. Вашингтон вече наложи редица санкции около покупката на руските ЗРК С-400, както и заради други провинения турската страна.

Турция работи по проекта TF-X от почти десетилетие, но напредъкът е малък. Самолетът оригинално се планираше да допълва турските F-35, но страната бе изхвърлена от проекта през 2019 г. и вече залага изцяло на TF-X за бъдещето на военната си авиация.

TF-X ще се задвижва от два двигателя и ще има максимална излетна маса от 27 тона. Авиониката му трябва да е изцяло турска, както и въоръжението.

Турският президент Реджеп Таип Ердоган бе поставил задача първият прототип на самолета да полети през 2023 г., по случай 100-годишнината на турската република, но това изглежда практически невъзможно, предвид, че все още не е започнал строежа на прототипа.

В последните години Турция сондираше различни държави, за възможна кооперация около TF-X. Основната трудност в момента е свързана с липсата на подходящи двигатели. През 2020 г. изпълнителният директор на TAI заяви, че на първо време TF-X ще лети с General Electric F110, каквито Турция използва на част от своите F-16.

Свързани теми

Предишна публикация
Loyal Wingman на Boeing изпълни първи полет
Следваща публикация
Черна гора получи втория си Bell 505
339 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Швейцария избра F-35

Федералният съвет на Швейцария обяви, че страната ще купи 36 броя изтребителя F-35A, но решението…

Гърция чака оферта за модернизация на своите F-16

Гърция очаква в близките седмици Lockheed Martin да даде оферта за модернизация на флота от изтребители F-16C/D. На нейна база ще бъде взето решение как да се процедира занапред. Това съобщава гръцкия сайт Defense Greece.

Dassault предаде първия Rafale на Катар

Френският самолетостроител Dassault предаде първия многоцелев изтребител Rafale на Катар. Церемонията се състоя вчера, 7 февруари 2019 г., в завода на компанията в Мариняк, край Бордо.

Държавният секретар на САЩ е обещал на премиера Борисов, че F-16 ще влезе в българския бюджет

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео е обещал, че американската оферта за F-16 ще влезе в българския бюджет и е заявил, че очаква в най-скоро време страната да избере своя нов изтребител. Това е казал той в разговор с премиера Бойко Борисов, който е станал вчера, 18 декември 2018 г.

Меню