Две компании се състезават за ремонт на Р-27

853 прочитания

Две чужди компании, украинската „Укринмаш” и беларуската „Белспецвнеш-техника”, ще се състезават за поръчката за ремонт и удължаване на ресурса на ракетите за далечен въздушен бой Р-27. Това се чете от решение на министъра на отбраната от 24 март 2021 г.

Решението е на база процедура по подбор на кандидатите, в рамките на процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Извършване на основен ремонт/КВР и увеличаване на назначения срок на служба на авиационни управляеми ракети (АУР), изделие 470-1 – рамково споразумение”. Под индекса „Изделие 470-1” се крие ракетата с полуактивно радиолокационно насочване Р-27Р1, с която са въоръжени българските изтребители МиГ-29 (на снимката по време на стрелбите през 2011 г.).

От публикувания протокол се вижда, че беларуската и украинската компания са единствените кандидати по процедурата. При първоначалното разглеждане на документите на двамата кандидати са открити известни слабости, които обаче са били отстранени в срок. В решението на министър Каракачанов се чете, че няма причина за отстраняване на нито един от кандидатите.

Процедурата, чиято проектна стойност е 21,6 млн. лева без ДДС, е интересна с невероятно разтеглените срокове, в които се реализира. Процесът е стартиран с решение на министър Каракачанов от 20 декември 2019 г. Заявленията за участие са получени на 31 януари 2020 г. и са отворени на 5 февруари същата година. В началото на март комисията разглежда документите и отправя искане за отстраняване на документалните липси.

Заради пандемията от COVID-19 комисията не заседава няколко седмици и едва в началото на април разглежда допълнителните документи предоставени от кандидатите. От протокола се вижда, че възниква въпроса по линия, че юридическото лице, което участва в процедурата, да притежава ниво за достъп до класифицирана информация от ниво „Секретно”. Декларациите, предоставени от участниците, след това са проверявани от компетентните органи от българска страна.

Едва на 25 ноември 2020 г. ДКСИ, ДАНС и дирекция „Сигурност на информацията” в МО издават потвърждение на тези декларации, но комисията започва да заседава отново едва на 14 януари 2021 г.

Предмет на обществената поръчка е капитално-възстановителния ремонт и удължаването на ресурса на наличните ракети Р-27Р1. Всички дейности трябва да станат факт на територията на авиобаза Граф Игнатиево, а рамковото споразумение обхваща общо 18 ракети. След удължаването на техническия ресурс, ракетите трябва да имат срок на служба от още минимум осем години и 20 часа във въздуха (всички ракети „въздух-въздух“ имат ресурс за това, колко дълго може да се лети с тях). Рамковото споразумение ще е с продължителност от четири години, а всеки конкретен договор трябва да се изпълнява за не повече от девет месеца. Това се чете в публикуваната информация за процедурата.

Свързани теми

Предишна публикация
В пълна мъгла, Starship гръмна пак
Следваща публикация
Успешно бе облетян МиГ-29УБ след проведени контролно-възстановителните работи
853 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Политико-военна група, назначена от премиера, ще избере реално новия изтребител

Новият боен самолет за българските ВВС ще бъде избран от „политико-военна група”, която ще бъде назначена от премиера Бойко Борисов. Това се чете в отговора на парламентарен въпрос министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

Първи полети в Граф Игнатиево за годината

Първият полет за 2019 г. бе изпълнен от командира на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Димитър Петров съвместно с капитан Борис Масларов на учебно-боен самолет МиГ-29 днес, 8 януари 2019 г. Това съобщиха от ВВС.

Само един кандидат за поддръжката на Bell 206

Само един кандидат е подал документи за участие в процедурата за възлагане на обществена поръчка с предмет поддръжката на леките еднодвигателни вертолети Bell 206, които са на въоръжение във ВВС. Това се чете от протокола за работа на комисията, публикуван на сайта на МО.

Меню