ВВС на САЩ ще намалят нальота на пилотите си, заради повишаването цената на експлоатация на наличните летателни апарати. Това за заявил генерал-лейтенант Дейвид Нахом, заместник-командващ, отговарящ за авиационната техника, цитиран от Military.com.
Генерал Нахом е заявил, че за финансовата 2022 г. се планира увеличение на разходите по поддръжка на летателните апарати във ВВС на САЩ от почти $1 млрд., което неминуемо ще доведе до намаляване на летателните часове на американските военни пилоти, тъй като се отварят дупки в бюджета, които не могат да се запълват лесно.
Според предварителните планове, през следващата финансова година ще се налетят около 87 500 часа по-малко.
В последните години нальотът във ВВС на САЩ намалява непрекъснато, макар и все още цифрите да са повече от впечатляващи. През финансовата 2020 г. бяха налетяни 1,33 млн. часа, за финансовата 2021 г. (тя приключва на 30 септември) се планират 1,24 млн. часа, а планът за 2022 г. е за 1,15 млн. часа
„Основната причина за това са остаряващите летателни апарати. В момента, във ВВС на САЩ, средната им възраст е 28 години”, заявява генерал Нахом, на изслушване в Конгреса.
Генералът, обаче се е оплакал от договорите за поддръжка за по-новите летателни апарати, които обикновено се менажират от компаниите-прозиводители, а не от правителството, което понякога усложнява картинката.
„Много от тези договори са скъпи и допринасят за цялостно увеличаване на цените на опериране”, коментира той.
Миналата година тогавашният командващ на американските ВВС генерал Дейвид Голдфейн каза, че средно пилотите му летят между 19 и 21 часа месечно, което е подобрение от нивата от около 17,8 месечно от предходните години. Струва си да се отбележи, че повече от половината летателни апарати на ВВС на САЩ са транспортни самолети, танкери, специални платформи, бомбардировачи и вертолети, където средният нальот е много по-висок от този на изтребителите.