Служебният министър на отбраната Георги Панайотов обеща, че докладът за катастрофата на майор Валентин Терзиев ще бъде разделен на класифицирана и некласифицирана част, като втората ще бъде оповестена публично, веднага щом е готова. Това каза той днес, 27 юни 2021 г. в ефира на БНР.
„Работата на разследващата комисия към Военна полиция, която е на мое подчинение, ще приключи до около две седмици. Тогава те ще излязат с официален доклад. Този доклад ще бъде в две части – първата част ще бъде некласифицирана, втората ще е класифицирана. Класифицирането се прави не за да се крие нещо, а защото има неща, които касаят сигурността на България. Веднага след като бъде готов, некласифицираната част на доклада ще бъде оповестена.”, обеща в предаването „Неделя 150” Панайотов.
Струва си да се отбележи, че до сега доклад от инцидент с летателен апарат от състава на ВВС не е бил оповестяван публично. Обикновено целите доклади се засекретяват, а пред обществото се дават само общи обяснения за случилото се. Такъв бе случая с катастрофата на Ми-17 през юни 2018 г., когато МО обяви, че разследването е приключило, но се засекретява, а тогавашният министър на отбраната Красимир Каракачанов обясни случилото се със „загуба на рефлекс” заради малко летене.
„Няма интерес някой да крие причините за катастрофата с майор Терзиев. Разбирам, че в последните години е натрупано огромно недоверие към държавните институции. Хората свикнаха да чуват манипулации и изкривяване на истината. В момента нашият подход е коранно различен – в рамките на позволеното, ние сме максимално прозрачни, даваме веднага брифинги с възможно най-компетентните експерти, когато има ново развитие”, обясни Панайотов.
Служебният министър каза, че в обществото витаят огромен брой слухове и призова журналистите да търсят истината, а не да дават публичност на клюки и празни спекулации. Той даде пример с телевизионен репортаж, където човек показва как се запоява лентов кабел, но попита, дали този същия човек ще поеме отговорността пред семейството и колегите на майор Терзиев, ако неговият метод унищожи информацията в „черната кутия”.
„В момента, никой не задава въпроса, как се чувстват хората в авиобаза Граф Игнатиево? Как им се отразяват некомпетентните и до голяма степен, предубедени, коментари и обвинения?”, попита Панайотов.
Той директно каза, че се хвърля кал, не само по паметта на майор Терзиев, но и по всички, които служат в българските ВВС и това може би е преднамерено.
Действително, в последните дни в общественото пространство се забелязва нарастваща истерия по темата с катастрофата на майор Терзиев, като предвид предизборното време е ясно, че се търсят някакви политически дивиденти, особено ако се погледне в кои медии дават тон на истерията.
„Чий интереси обслужва, насаждането на страх за бъдещето на авиацията ни? Новите F-16 ще могат да изпълняват задачата за охрана на въздушното ни пространство през 2024 г. Дотогава разполагаме единствено със самолетите МиГ-29. В момента някой насажда страх в момчетата в Граф Игнатиево, че те няма да могат да си изпълняват повече задълженията да пазят родното небе”, каза още министърът.
Той информира, че за МиГ-29 предстои да се сключи нов договор за техническа поддръжка, но такива приготовление не е имало към момента, в който той е влязъл в МО.
„Има много опции за поддръжката на МиГ-29. Трябва да се намери най-оптималната. Инициирал съм стартирането на търсене на такава опция. Преди да вляза в МО, такава процедура не бе стартирана. Искам това да е ясно”, каза още той.
Панайотов се спря темата с множеството инфраструктурни договори, които са сключвани, без каквито и да е конкурсни процедури или подбори, като оправданието винаги е било със секретността.
„За изграждане на инфраструктурата за приемането на новите F-16 в авиобаза Граф Игнатиево са платени малко повече от 184 млн. лева. Всичко авансово в периода декември 2020 – май 2021 г. Тези пари са за около 50 проекта, като се работи само по три. Това е силно смущаващо”, съобщи министърът.
Не е ясно как това нещо ще се отрази на проекта за изграждане на инфраструктурата в Граф Игнатиево. Тя трябва да е готова преди идването на първите F-16 в самия край на 2023 г. Ако не е готова, това ще значи забавяне на доставките.