Не, българските Су-25 не са предадени на Украйна

346 прочитания

Циркулиращата в някои медии информация, че България е предала своите щурмови самолети Су-25 не отговаря на истината. Това заявиха за АЕРО от пресцентъра на МО.

„Българските Су-25 се намират в авиобаза Безмер, където изпълняват своите задачи”, отговориха устно на запитването на АЕРО от Министерство на отбраната.

На 24 май 2022 г., в американското издание Foreign Policy се появи информация, че Украйна е получила неназовано количество щурмови самолети Су-25 в разглобен вид. Машините идвали от Източна Европа.

Информацията се завъртя из украинските медии, като се появи и конкретно количествено измерение на получените самолети – 14 броя. Полското издание Defense.pl спекулира, че доставката на самолетите е дошла от България, като единственото доказателство за това е съвпадението на бройките. В последните години числото 14 бе споменавано многократно от български официални лица, като броя налични Су-25 в родните ВВС.

Днес, 27 май, новината, че България е предала своите Су-25 на Украйна циркулира свободно из родните медии.

Припомняме, че в началото на май българският парламент взе решение за оказване на „военно-техническа помощ” на Украйна. Тогава бе обяснено, че така направената формулировка покрива евентуални ремонти на украинска бойна техника у нас.

Дори и да се приеме, че е възможно решението за изпращането на българските Су-25 в Украйна да остане в тайна, то е практически невъзможно изнасянето на цялата авиобаза Безмер да остане незабелязано. Още повече, че ВВС планират Ден на отворените врати в 22-ра авиобаза за 1 юни, като липсата на емблематичния щурмовик няма как да бъде обяснена.

Въпросът, от къде Украйна е получила Су-25 и дали въобще се касае за цели самолети или за просто пакет резервни части, остава открит. Информацията за изпращането на въоръжение и техника на Украйна често е противоречива.

Свързани теми

Предишна публикация
Cougar гаси пожар в Рила
Следваща публикация
Ден на отворените врати по случай Деня на детето
346 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Вторият живот за МиГ-29 в България – част 1

Александър МЛАДЕНОВ описва предизвикателствата и постиженията при усвояването на пълните маневрени и бойни възможности на МиГ-29 в България в периода 2005–2009 г. като част от въвеждането и налагането на новия модел на бойна подготовка в изтребителната авиация.

An-30 BulAF

Само един кандидат за ремонта на Ан-30

Само един кандидат е заявил желание да участва в процедурата за възлагане на обществена поръчка за осигуряване на летателната годност на единствения самолет Ан-30 от състава на ВВС. Това се вижда в публикувания протокол от работата на комисията работеща по процедурата.

Стартираха анализите във формированията на ВВС

Днес, 10 януари 2018 г., се проведе анализът на дейността през изминалата 2017 г. във Военновъздушна учебна база (ВВУБ) „Георги Бенковски” – Долна Митрополия с участието на командира на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков. Това съобщиха от ВВС.

Меню