Няма достатъчно желаещи да стават военни пилоти в България

350 прочитания

Националният военен университет (НВУ) не е успял да запълни бройките по специалност „летец-пилот” в кампанията за учебната 2018/2019 г. Това става ясно от заповед на началника на университета от 3 август 2018 г.

В заповедта на бригаден генерал Пламен Богданов се чете, че се организира допълнителен прием за попълване на незаетите места за обучение на курсанти в НВУ „Васил Левски” за учебната 2018/2019 година. Незаетите места са в седем специалности, сред които и „летец-пилот”.

Допълнителният прием е фактически нова кампания, която стартира на 20 август с нов прием на документи. Конкурсните изпити, тестове и медицинските прегледи ще се проведат между 10 и 14 септември 2018 г.

Тази година приемът, утвърден със заповед на министъра на отбраната, по специалност „летец-пилот” е за 13 души. В заповедта се казва, че свободните места ще бъдат обявени до 7 септември.

По неофициална информация, в момента половината места в специалност „летец-пилот” стоят незаети.

Проблемът с липсата на достатъчно кандидати за различните специалности в НВУ и дори за престижната „летец-пилот”, не е от днес или вчера, а в последните години се наблюдава траен спад в интереса към кариера във военната авиация. Преди десетилетия, за едно място в специалност „летец-пилот” са се състезавали по 10 и дори повече човека (това са хора, които за обявени за годни от авиолекарската комисия), докато в последните години желаещите са паднали до под двама за едно място (отново след цедката на авиолекарската комисия).

В същото време, тенденцията сериозна част от кандидатите да отпадат при медицинските изследвания, тъй като не са физически годни за пилотска кариера, продължава да се засилва. Така в последните години, почти всеки който е медицински годен и не е скъсан на приемните изпити, може да се надява на почти сигурно класиране.

Явно обаче тази година кандидатите не са стигнали за запълване на най-големия прием от 2010 г. насам, което е сериозен удар по престижа на военната ни авиация, както и на въоръжените сили, като цяло.

Между 2017 и 2015 г. се приемаха по пет човека в специалност „летец-пилот”. Между 2014 и 2011 г. приемът беше за 10 човека. През 2010 и 2009 г. са се приемали по 14 човека за пилоти, а преди 10 години, през 2008 г., приемът е бил едва за трима.

Свързани теми

Предишна публикация
ВВС участва в Platinum Lion
Следваща публикация
C-27J изпълни донорска задача
350 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Прекратиха обществената поръчка за доставка на леки учебни самолети за ВВС

С решение на министъра на отбраната Красимир Каракачанов № 43 от 30.03.2018 г., публикувано днес, 4 април 2018 г., процедурата на Министерството на отбраната за придобиване на лек витлов учебно-тренировъчен самолет беше прекратена.

Авиобаза Граф Игнатиево отбеляза 67 години от своето създаване

На 17 март 2018 г. се навършват 67 години от формирането на 19-ти изтребителен авиационен полк, чийто наследник е авиобаза Граф Игнатиево. По този повод днес, 16 март 2018 г. в района на летището се състоя тържествено честване. Това съобщиха от авиобазата.

Нова донорска задача за ВВС

В навечерието на своя празник 16-та транспортна авиционна група изпълни поредната транспортно-санитарна задача. Това съобщиха от групата.

Авиокаст: Епизод 6

Изборите минаха, а ето го и новият епизод на „Авиокаст“. В него говорим за това,…

МО търси пиросредства за военната авиация

Министерство на отбраната пусна на 17 януари 2018 г. процедура за възлагане на обществена поръчка за доставка на пиросредства в интерес на бойната авиация на България. Стойността на договора може да достигне до 1,05 млн. лева без ДДС.

Меню