Полша подписа за 48 броя FA-50

648 прочитания

Полша подписа рамково споразумение за придобиване на 48 леки бойни самолета KAI FA-50PL. Това стана на 27 юли 2022 г., като документа бе разписан от военния министър на страната Мариуш Блашчак.

Рамковото споразумение е част от по-голяма договореност, която Полша достигна с Южна Корея за доставка на основни бойни танкове K2 и самоходни артилерийски установки K9. Не се съобщават официално финансовите параметри на тези споразумения, нито кога те ще бъдат преведени в официални договори.

Министър Блашчак e посочил, че покупката на 48-те FA-50 се прави с две основни цели – замяна на сега използваните МиГ-29 и Су-22 (общо три ескадрили), както и подпомагане на учебния процес в полските ВВС. Корейските самолети ще оборудват три ескадрили.

Полският военен министър е казал, че съветските бойни самолети са вече остарели и има сериозен проблем с техническата им поддръжка, която няма как да става без Русия и държави от бившия СССР.

Първите 12 броя FA-50 ще са по стандарта Block 10, който отговаря на машините налични в южнокорейските ВВС. Те ще бъдат доставени в средата на 2023 г. Останалите самолети ще са по новия стандарт Block 20, който включва интеграция на целеуказващ контейнер Sniper, ракети за близък въздушен бой AIM-9X и система за обмен на данни Link 16. В бъдеще те ще получат и ракетите за далечен бой AIM-120.

Изтребителите от Block 20 ще бъдат доставени между 2025 и 2028 г.

Към сделката са включени създаване на учебен център със симулатори и център за техническа поддръжка. Всичко това ще се реализира около 2026 г.

В интервю за полския отбранителен портал Defence24 министър Блашчак е обяснил причините за покупката на FA-50 с факта, че страната му не иска да чака дълго за замяна на сега използваните МиГ-29 и Су-22. Разгледан е бил варианта за покупка на новопроизведени F-16, но министърът дава пример с бавещата се доставка на Словакия.

Освен това Блашчак е заявил, че страната му не е доволна от наличните учебно-тренировъчни самолети M-346, тъй като процента им на изправност е нисък и ефективността им е била недостатъчна. От тази гледна точка, FA-50, който е двуместен, ще може да се използва за преходно към изтребител обучение.

Министърът на отбраната е заявил още, че Южна Корея е много по-отворена към сериозно индустриално сътрудничество, отколкото САЩ, което също е бил фактор в избора на корейска отбранителна продукция.

Полша днес разполага с три ескадрили F-16C/D Block 50+, две ескадрили МиГ-29 и една ескадрила Су-22. През януари 2020 г. бе подписана сделка за 32 броя F-35, чиято доставка се очаква между 2025 и 2030 г. Отделно се оперира с 12 броя M-346, като през февруари 2021 г. бяха поръчани още четири самолета, чиято доставка още не е започнала.

Блашчак е дал заявка, че покупката на корейски бойни самолети вероятно няма да спре с доставката на FA-50, като е посочил, че страната му разглежда възможността за сделка за новия KF-21 Boramae, чийто първи прототип полетя наскоро.

Свързани теми

Предишна публикация
Министър Стоянов: МиГ-29 има ресурс за „ер полисинг” до средата на 2023 г.
Следваща публикация
Словакия e готова да прати своите МиГ-29 на Украйна…
648 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Парламентът обсъжда доклада на „Комисията „Gripen“ (на живо)

Народното събрание обсъжда днес, 5 октомври 2017 г. доклада на Временната комисия за проучване на процедурата около избор на нов боен самолет за ВВС. Докладът бе представен вчера, но поради липса на време дискусиите бяха оставени за днес.

Канада подписва за нов изтребител през 2021 г.

Кралските канадски ВВС ще пуснат запитване за даване на оферти (RFP) за доставка на нов изтребител през 2019 г., а подписването на договора се очаква през 2021 г. Това съобщава Flightglobal.

Катар подписа за 24 броя Eurofighter Typhoon

Катарското правителство подписа договор с BAE Systems за доставката на 24 броя многоцелеви изтребители Eurofighter Typhoon. Това стана днес, 10 декември 2017 г., а договорът е на стойност £6 млрд. (около €6,9 млрд.).

Меню