Авария при безпилотен старт на New Shepard

225 прочитания

Авария беляза безпилотния старт на суборбиталната система New Shepard. При инцидента няма пострадали. Това се случи днес, 12 септември 2022 г.

Аномалията стана факт една минута и четири секунди след старта на мисията NS-23. На борда на капсулата RSS H. G. Wells имаше 34 научни експеримента, 15 от които финансирани от NASA,  а на ракетата-носител бяха поставени още два експеримента.

Докато New Shepard се движеше със скорост от около 1100 km/h и бе на височина 9000 m внезапно сработи аварийната процедура за спасяване на капсулата. При нея се задейства твърдогоривен двигател, който е предназначен да отдели капсулата от ракетата-носител в случай на катастрофален отказ.

На видеострийма, който компанията Blue Origin излъчваше при старта, се видя, че част от секундата преди сработването на аварийната система, пламъкът на двигателя BE-3 става значително по-голям от нормалното, а ракетата започна да се отклонява от курса си. Видеото, обаче продължи да следи капсулата и не се видя какво се случва с ракетата-носител.

След отделянето, капсулата достигна височина от около 11 400 m и след това започна да пада към земята. Парашутите ѝ се задействаха нормално и тя се приземи меко, около пет и половина минути след старта.

Blue Origin се въздържа от даване на допълнителна информация за инцидента, като само бе подчертано, че аварийната спасителна система на капсулата е сработила, точно така, както се очаква от нея в подобни извънредни ситуации.

При днешният полет не бяха задействани капсулата и ракетата-носител, които нормално извършват суборбитални полети с пасажери. За капсулата RSS H. G. Wells и ракетата-носител това бе деветият полет.

Това бе 23-тият полет на системата New Shepard от април 2015 г. насам. Досега системата работеше практически перфектно, като се изключи първия ѝ полет, при който ракетата-носител не успя да се приземи меко след полета. През юли 2021 г. стартираха полетите с пасажери, като до момента са извършени шест такива, последният от 4 август тази година.

Инцидентът ще отложи следващите полети с туристи. Blue Origin планираше да изпълни поне шест такива през тази година, като до момента бяха изпълнени три.

Свързани теми

Предишна публикация
Двама летци със самостоятелен полет на L-39ZA
Следваща публикация
Гръцка и израелска компания ще доставят безпилотни апарати за Сухопътни войски
225 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Союз МС-12 се скачи с МКС

Космическият кораб Союз МС-12 се скачи успешно с Международната космическа станция (МКС). Това стана рано сутринта днес, 15 март 2019 г.

Българската космонавтика преди четвърт век – Част II

Професор Борис БОНЕВ продължава своя разказ от първо лице за постиженията на българската космонавтика преди четвърт век, като в тази втора и последна част разказва за проекта „Фобoс” и българското участие в него.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 61 (септември 2013 г.)  

Към първа част.

x-37b_otv-6

САЩ отново изстреляха X-37B

Експерименталната безпилотна совалка Boeing X-37B бе изведена отново на орбита. Това стана днес, 17 май…
Меню