Шести тест за Starship

10 прочитания

Свръхтежката орбитална система за многократно използване Starship премина полууспешно през своя шести тест. Това се случи днес, 20 ноември 2024 г.

Апаратът стартира от космодрума Бока Чика малко след 16,00 часа местно време на 19 ноември (полунощ българско време). Полетът на профила трябваше практически да повтори успешния тест от преди месец – излитане, отделяне на ракетата-носител от орбиталната степен, приземяване на ракетата-носител на стартовата площадка, със захващане от стартовата кула, достигане на космоса и спускане по балистична траектория в Индийския океан, където орбиталната степен трябва да се приводни.

Двата нови елемента в теста бяха кратко тестово пускане на моторите на орбиталната степен и по-стръмното спускане в атмосферата, целящо икономия на гориво. Орбиталната степен имаше и нова конфигурация на топлинния щит, като част от плочките на щита бяха махнати (около 2100 на брой). Основната цел на това бе проверка на това, до колко апаратът може да си позволи да има неприкрити от щита елементи, тъй като са нужни стърчащи усилени елементи, за които орбиталната степен да се захваща за двете механични „ръце” на стартовата кула.

В огромния товарен отсек на орбиталната степен бе поставен един банан, което бе отправка към популярната шега от Интернет, което използва банани за добиване на представи за определени мащаби (т.нар. „Banana For Scale”).

Стартът, който стана факт почти точно в 16,00 часа местно време премина гладко. 2 минути и 35 секунди след старта ракетата-носител Super Heavy се отдели от орбиталната степен Starship. Почти веднага след това е било взето решение да не се опитва връщане на ракетата-носител на стартовата площадка, поради отказ в наземните сензори.

Въпреки това, ракетата-носител безпроблемно се насочи в точка в Мексиканския залив (не много далеч от космодрима в Бока Чика), забави падането си и докосна морската повърхност с минимална вертикална скорост, точно 6 минути и 53 секунди след старта. Очаквано, огромната ракета се катурна и взриви.

Осем минути и 28 секунди след старта бяха изключени двигателите на орбиталната степен Starship. По това време тя се движеше със скорост от 26 500 km/h на височина от 150 km.

37 минути и 45 секунди след старта орбиталната степен включи за около 5 секунди единия от орбиталните мотори Raptor. Демонстрацията е част от подготовката за това Starship да маневрира на орбита, включително и да излиза от орбита и да се отправя за приземяване.

Навлизането в атмосферата премина нормално. Както и при предишните навлизания на Starship, и този път очевидно апаратът понасяше поражения от голямото нагряване на повърхността. При преминаването към дозвукова скорост на спускане бе променен профила на полет.

На височина от около 1 km апаратът успешно пусна двигателите си и премина от хоризонтален във вертикален полет, след което се докосна до повърхността на Индийския океан с минимална вертикална скорост. Това се случи един час, пет минути и 30 секунди след старта.

Приводняването стана факт в зоната, която SpaceX очакваше, тъй като то бе заснето от предварително разположени буйове.

Следващият тестов полет ще се извърши с подобрена орбитална степен (т.нар. V2 или Block 2). При нея има промяна в предните управляващи повърхности, уголемяване на горивния резервоар и оптимизирана версия на топлинния щит. Според собственика на SpaceX Илон Мъск, профила на следващия тестов полет ще остане сходен и орбиталната степен отново ще се приземи в Индийския океан. Едва при по-следващия, осми, тест ще се направи опит за завръщане на орбиталната степен на стартовата площадка.

Седмият полет може да стане сравнително скоро, включително и до края на годината.

Свързани теми

Предишна публикация
Нова учебна техника за ВВВУ
10 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Изстреляха отново X-37B

Мистериозната военна безпилотна совалка Boeing X-37B бе изстреляна отново на орбита вчера, 7 септември 2017 г. от космическия център Кенеди във Флорида.

На орбита успешно бе изведен Союз МС-11

Космическият кораб Союз МС-11 успешно бе изведен на орбита днес, 3 декември 2018 г. Това е първият старт за пилотируемия апарат след инцидента със Союз МС-10 от октомври тази година.

Меню