Първият F-16 пристигна в България

190 прочитания

Близо шест години след подписването на сделката, първият български многоцелев изтребител F-16D Block 70 се приземи в българската авиобаза Граф Игнатиево. Това се случи днес, 2 април 2025 г.

Двуместната машина с борден номер 301, пилотирана от американски летец, кацна на българска земя в 14,29 часа след няколко демонстрационни простартирания. Той прелитане директно от испанската авиобаза Морон. Самолетът бе посрещнат от присъстващите министър-председателя Росен Желязков, министъра на отбраната Атанас Запрянов, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и Сюзън Фалатко – временно управляващ посолството на САЩ в България. Във въздуха изтребителят бе посрещнат от МиГ-29 пилотиран от командира на ВВС генерал-майор Николай Русев.

„Това е първата птичка от ятото, което до края на годината вече ще наброява осем от тези прекрасни самолети. Тази птичка дойде заедно с инструктор, който следващите години ще помага в усвояването на способностите. 35 години в България няма новопридобит боен самолет, това е символ и олицетворение на стратегическото ни партньорство със САЩ. Партньорство, което започна по време на правителството на премиера Бойко Борисов и първия мандат на президента Тръмп, което продължава и днес“, каза и премиерът Росен Желязков.

Росен Желязков посочи, че новият боен самолет ще даде възможност за усвояване на нови способности и на капацитет, за изграждане на нова генерация летци, инженери и техници по поддръжката. Премиерът изтъкна още, че това е съществен елемент от модернизацията на българските въоръжени сили.

„За Военновъздушните сили това означава нова ера в тяхното развитие. Има бъдеще бойната ни авиация от Военновъздушните сили, защото вече имат нов тип самолет, който в следващите 30 – 40 години ще бъде в експлоатация. И това, убеден съм, ще мотивира личния състав да носи службата с много по-голямо желание и с голяма перспектива“, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Първият F-16 Block 70, борден номер 301, доставен за българските ВВС, напусна производствената база на 31 март. Пребазирането му в България беше осъществено на два етапа – с полет от Грийнвил, Южна Каролина, над Атлантическия океан до испанската авиобаза Морон, в група с два други F-16 предназначени за ВВС на Словакия, и днес с полет от Испания до България. Презареждането на самолета във въздуха беше осъществено от летящ танкер КС-135 на Националната гвардия на Тенеси. Съгласно международното авиационно право, самолетът прелетя до България с отличителните знаци на ВВС на САЩ. След кацането в Граф Игнатиево те  бяха заменени с отличителните знаци на българските ВВС и ще започнат стандартните митнически и данъчни процедури, съобщават от МО.

На 12 април в района на авиобазата ще се състои официалната церемония по посрещането на изтребителя в състава на българските ВВС. Експлоатацията на самолета ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България.

За обучението на българския инженерно-технически състав в САЩ ще продължи да се използва F-16C с борден номер 311. Този самолет и останалите шест F-16 Block 70, ще бъдат пребазирани поетапно в нашата страна до края на 2025 г.

Струва си да се отбележи, че до съвсем скоро се очакваше доставката на два броя F-16. Така например, на 31 януари тази година, по време на церемонията по приемането на първия F-16, която се състоя в завода на Lockheed Martin в Грийнвил, Южна Каролина, министър Запрянов каза, че до края на март ще има произведени три самолета, като два от тях – едноместен и спарка, ще бъдат получени в края на март или началото на април. В момента няма индикации, че са произведени повече два български F-16 – бордни номера 311 и 301.

„За мен е едно много голямо удовлетворение, че това, което е договорено, се изпълнява от правителството на САЩ в сроковете, които са обещани, и вече самолетът е реалност“, заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Трябва да се припомни, че договорът за първите осем самолета F-16 бе подписан на 11 юли 2019 г. Той предвиждаше първите изтребители да бъдат получени четири години по-късно – в средата на 2023 г., а всички осем самолета да бъдат доставени до края на същата година. През миналата пролет България подписа анекси към оригиналния договор, които залагат нови срокове за доставка – между март и декември 2025 г. България не получи неустойки за забавянето, защото такива не се предвиждаха в договор.

Снимки: Чавдар Гърчев, Министерски съвет и Министерство на отбраната

Свързани теми

Предишна публикация
Генерал Николай Русев пое командването на ВВС
190 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Авиокаст: Епизод 15

На фона на ескалиращата война в Украйна след руската инвазия там, усилено се заговори за…

В началото на септември ще се проведе българо-израелска летателна тренировка

Правителството разреши преминаването през и пребиваването на територията на България с невоенен характер на въздухоплавателни средства и личен състав от ВВС на Израел. Те ще участват в съвместна българо-израелска летателна тренировка, която ще се проведе в началото на септември. Това съобщават от правителствената информационна служба.

Пускат обществена поръчка за поддръжка на Bell 206

Министерство на отбраната пусна на 22 февруари 2018 г. процедура за възлагане на обществена поръчка за ремонт и инспекции на агрегати, блокове и възли на вертолети Bell 206B-3, които са на въоръжение в българските ВВС.

Cougar гаси пожар в Рила

Военнослужещи от 24-а авиационна база – Крумово с вертолет AS 532AL Cougar се включиха днес,…
Меню