„Комисията „Gripen“ изслуша бивш заместник-министър и военен експерт

22 прочитания

Временната парламентарна комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет изслуша на заседанието си днес, 7 септември 2017 г., бившия замесник-министър на отбраната от кабинета „Орешарски“ Иван Иванов и военния експерт професор Венелин Георгиев.

Депутатите от т.нар. „Комисия „Gripen“ изслушаха анализа на проф. Венелин Георгиев, като независим експерт, нает с договор от Народното събрание. Обект на неговото изследване е Методиката за избор на оптимален вариант за реализация на инвестиционен проект „Придобиване на нов тип основен многофункционален самолет“ с математически модел за оценка на вариантите за реализация, разработена от Института по отбрана на МО, МО и ВВС през 2012 г., прецизирана от външни независими експерти през 2013 г. и Методиката за избор на оптимален вариант за реализация на проект „Придобиване на нов тип боен самолет“ от 27.06.2016 г.

Задължителните изисквания, каза проф. Георгиев, са определени през 2012 г., като в тях не фигурира схемата за плащане. През 2016 г. схемата за плащане от основополагащ критерий става задължително изискване. Според професора, като аргумент за тази промяна се цитира Проектът за инвестиционен рaзход, приет от Народното събрание в началото на юни 2016 г. При проверка на текста в този документ, каза той, няма еднозначна определеност на това изискване. Но в инвестиционния проект изрично е записано, че изтребителят трябва да се изплаща на вноски от 2017 до 2021 г., като и подобно плащане на вноски е залегнало в бюджета за тази година и средносрочната бюджетна прогноза.

При това положение проф. Георгиев чертае два сценария:

„Ако схемата за плащане е основополагащ критерий, нейният теглови коефициент е 0,1, дори алтернативата да не предлага такава схема за плащане, тя ще получи крайна оценка и ще участва в сравняването. Ако схемата за плащане се промени, като задължително условие, и някоя от страните, участващи в конкурса не предлага такава схеза за плащане, то нейната оферта ще бъде отхвърлена и няма да бъде подложена на следващ анализ и оценка. Документите показват, че такъв проблем възниква с офертата за F-16.”

Според автора на изследването с всеки следващ вариант методиката подобрява съдържанието и инструментариума си. Той смята че методиката от 2016 г. се доближава в най-висока степен до добрите практики и общите теоретични концепции в областта на анализа на алтернативи. Отбелязва като слабост отпадането в определен момент на стратегическия мениджмънт за управлението на проекта. Настоява за разширяване на кръга от експерти, особено на външни.

 „Налице са факти, които сочат, че субективният фактор въвежда изменения в условията за прилагане на методиката, които в повечето случаи не са достатъчно аргументирани и не следват курс на приемственост.”

Председателят на комисията Емил Христов е заяви, че трябва да се направи и изслушване на ръководителя на проектния екип, който е работил по проекта през миналата година.

Заместник-министърът на отбраната Иван Иванов пък разказа за свършеното в рамките на неговия мандат и подчерта важността на придобиването именно на многоцелев изтребител.

Свързани теми

Предишна публикация
„Комисията „Gripen” ще приключи работа до края на месеца
Следваща публикация
Започва съвместната летателна тренировка „Collector’s Item 17“
22 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Lockheed Martin презентира F-16V в София

Американската компания Lockheed Martin официално презентира последния вариант на изтребителя F-16 в София. Това стана днес, 18 септември 2018 г., но от компанията избягваха преки отговори на всякакви въпроси, свързани с цените и сроковете за придобиване на този модел.

Политико-военна група, назначена от премиера, ще избере реално новия изтребител

Новият боен самолет за българските ВВС ще бъде избран от „политико-военна група”, която ще бъде назначена от премиера Бойко Борисов. Това се чете в отговора на парламентарен въпрос министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

Разяснителна конференция около проекта за нов изтребител

Конференция за разясняване на изискванията на Министерството на отбраната към новия тип боен самолет бе проведена днес, 30 юли 2018 г., в София. На нея обаче са присъствали само четири от поканените седем държави. Това съобщават от пресцентъра на МО.

Премиерът Борисов се оплака, че имало подла съпротива срещу F-16, но той направил сделката необратима

Премиерът Бойко Борисов се оплака, че срещнал подла и яростна съпротива при реализацията на сделката за покупката на F-16, но се похвали, че направил нещата така, че тя да бъде необратима. Това каза той днес, 7 октомври 2019 г., по време на бизнес закуска на Американската търговска камара.

Нарастваща истерия в общественото пространство около покупката на нов боен самолет

С наближаването на момента, в който правителството ще обяви кой ще е новия боен самолет за българските ВВС, в общественото пространство трайно започва да се настанява истерична риторика по темата. В последните дни тонът, с който се обсъжда темата започва да се изостря и има първите признаци на кампания за очерняне на един от кандидатите.

Министър Каракачанов: До края на януари ще е готов проектът за новия изтребител

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че до края на януари очаква да е готов проектът за инвестиционен разход за новия изтребител за ВВС. Това каза той днес, 22 декември 2017 г., пред репортери.

Меню