Цветанов видя обезпокоителни факти около изтребителя

8 прочитания

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ и заместник-председател на партията Цветан Цветанов заяви, че вижда много и доста обезпокоителни факти около процеса за избор на нов изтребител.

„Благодаря на всички народни представители, които участваха в тази анкетна комисия, на всички представители, които се отзоваха на поканата на народните представители, които трябваше да направят всичко възможно прозрачността да е водеща. Много са фактите, които са доста обезпокоителни по всичко, което се е правило през тези години и може би за това президентът иска да засили острия си тон към парламента, към депутатите, работили в анкетната комисия”, каза Цветанов, цитиран от „Фокус“.

Цветанов бе фактическият инициатор на създаването на т.нар. „Комисия „Gripen”, като тогава директно намекваше за корупционни интереси в сделката. Сега говори за много и доста обезпокоителни факти, но не влиза в конкретика.

Председателят на комисията заяви, че офертата за употребявани F-16 е била отстранена неправомерно, но фактологията, която се използва за този извод е проблематична. В същото време главният секретар на президентството и бивш ръководител на проекта полковник (о.р.) Димитър Стоянов пък заяви, че комисията практически не е изслушала никой, който се е занимавал пряко с проекта.

Цветанов каза още, че очаква президентът Радав да да говори по важните днес за страната теми, а те са свързани с проблемите на хората и предстоящото председателство за ЕС през 2018 г., с което фактически определи въоръжените сили и превъоръжаването, като маловажни.

Заместник-председателят на ГЕРБ каза още, че когато се залага авторитетът на институциите, прозрачността при провеждането на процедурите за превъоръжаването на военната ни отбранителна система трябва да са гарантирани.

По-рано днес президентът Румен Радев заяви, че парламентарната комисия си е свършила работата, която се е изразявала с лобистка победа над военната експертиза и фактическото зачеркване на проекта.

Свързани теми

Предишна публикация
Министър Каракачанов очерта три варианта след „Комисията „Gripen”
Следваща публикация
Президентът Радев: Лобистите победиха експертите за новия изтребител
8 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Парламентът не успя да обсъди доклада на „Комисията „Gripen“

Народното събрание не успя да обсъди днес, 4 октомври 2017 г., доклада на Временната парламентарна комисия за проучване на процедурата около избор на нов боен самолет за ВВС. Днес бе прочетен доклада, а обсъжданията бяха оставени за утрешното заседание.

Министър Каркачанов начерта опция за покупка на изтребители над бюджета

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов начерта възможен сценарии, в който България купува боен самолет, чиято покупка ще излезе над отпуснатия бюджет от 1,5 млрд. лева без ДДС. Това направи той днес, 17 декември 2018 г. в ефира на „Канал 3”.

Правителството отпусна 26 млн. лева за поддръжка на МиГ-29, но не разгледа проекта за нов изтребител

Правителството одобри днес, 25 април 2018 г. допълнителни разходи в размер до 26 млн. лв. по бюджета на Министерството на отбраната. Средствата са предвидени в централния бюджет за плащания по договори по рамковото споразумение с РСК „МиГ“ за осигуряване на летателната годност на самолети МиГ-29.

Правителството поиска официално мандат от Парламента за преговори за F-16

Правителството поиска от Народното събрание официален мандат за преговори за закупуването на изтребители F-16 от САЩ. Това стана на закрито заседание, което се проведе днес, 9 януари 2019 г.

Борисов: Невъзможно е да правим далавери с Тръмп и САЩ за изтребителите

Премиерът Бойко Борисов заяви, че няма как да се правят далавери с американския президент Доналд Тръмп и със САЩ по въпроса за покупката на нов изтребител и каза, че процедурата е напълно прозрачна, защото минала през Народното събрание. Това Борисов заяви днес, 29 януари 2019 г.

Министър Каракачанов: При избора на изтребител ще доминират геополитически мотиви и интереси

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че изборът на нов изтребител е най-вече политически въпрос, който опира до геостратегически политически мотиви и интереси, а експертизата ще бъде на заден план. Това заявява той в интервю за последния брой на списание „Геополитика”.

Меню