Заместник-министър Запрянов смени версията за случилото се в Граф Игнатиево

56 прочитания

Летателният състав в авиобаза Граф Игнатиево не знаел какво се случва с 10-те двигателя, които били доставени от Русия и това породило напрежението в базата. Такава версия изказа днес, 26 октомври 2017 г., заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Запрянов, който бе изслушан от Комисията по отбрана в Народното събрание, каза че летците били в неведение и това се отразило на психическата им нагласа да откажат да осъществят тренировъчните полети. Пилотите са били в неизвестност защо доставените двигателя не се монтират и не се използват. Това е довело до разочарование и донякъде е повлияло психически на летците, че има готови двигатели, а техният монтаж се бави. Те не са знаели за документалните проблеми, които обаче са свързани с риск за техния живот.

„Тях ги е обезверило това, че има двигатели, а не летят“, обобщи зам.-министърът пред депутатите.

По думите на Запрянов заключението на МО е, че има дисциплинарен проблем от гледна точка на координацията на информацията – от командира на авиобазата, през шефа на ВВС и министерството. може би тяхното чувство че има грижа за тях, щеше да е по-друго.

Заместник-министърът на отбраната все пак посочва за станалото факта, че нальотът на летците не е достатъчен и за сложни условия някои от тях са се почувствали недостатъчно уверени да летят.

Запрянов каза и че част от седемте оперативни самолета МиГ-29 имат останал летателен ресурс по няколко часа. Говорим за седем оперативни самолета, но самолетите, на които може да летят пилотите за тренировъчни полети, които имат по-голям авиационен ресурс, са по-малко, каза Атанас Запрянов. Поради това нальотът е бил ограничен.

Обясненията на Запрянов са странни, предвид факта, че ситуацията с двигателите за МиГ-29 бе широко отразена в медиите. Министърът на отбраната бе човекът, който на предното заседание на Комисията по отбрана, което се проведе на 19 октомври, разкри проблема и обясни по какъв начин очаква този проблем да бъде разрешен.

Абсурдно е да се заявява, че летателния състав в Граф Игнатиево не е бил запознат със случая, още по-малко да се каже, че те били в неведение по въпроса.

Смяната на версията за случилото се може да се разглежда като опит на правителството да замете под килима реалните и комплексни проблеми в авиацията. Още повече, че намеците на Запрянов за дисциплинарен проблем около координацията на информацията, могат да се разглеждат и като опит за прехвърляне на отговорността за случилото се към командването на Граф Игнатиево и ВВС.

Свързани теми

Предишна публикация
Президентът Радев критикува политическите реакции на случая в Граф Игнатиево
Следваща публикация
Премиерът Борисов: И мен ме е страх да летя в лошо време
56 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

alt

Как купихме МиГ-29

Днес изтребителят МиГ-29 е един от символите на военната авиация на нашата страна. И докато болшинството от състава на ВВС и фенове на авиацията приемат присъствието му като даденост, малцина си спомнят за трудния път, извървян до доставката на 22-та самолета.

ОАЕ модернизира своите F-16

Обединените арабски емирства (ОАЕ) обявиха, че ще вложат $1,6 млрд. за модернизация и поддръжка на своя флот от изтребители F-16. Това бе обявено по време на авиационното изложение, което върви в момента в Дубай.

Сърбия показа своите нови МиГ-29

Сърбия най-накрая може да се похвали с усилване на въздушната си мощ, въпреки че става въпрос за няколко употребявани изтребителя МиГ-29. След години на полемики и различни планове, които все се проваляха, на 20 октомври 2017 г. в авиобаза Батайница, до Белград, се състоя официалната церемония по предаване на шестте бивши руски МиГ-29.

Малайзия ще търси лек изтребител

Малайзия ще търси покупката на лек и евтин многоцелев изтребител, който да отговаря точно на настоящите и бъдещи нужди в областта на отбраната. Това съобщава IHS Jane’s.

Меню