Airbus няма да предложи Eurofighter на Канада

800 прочитания

Airbus обяви, че заедно с британското правителство, е било взето решение да не се подава оферта за Eurofighter в канадския конкурс за нов боен самолет

В съобщението си, Airbus посочва две причини за отказ от участие – прекалено сериозни и специфични изисквания за сигурност на информацията и офсетните изисквания.

Според компанията, канадските изисквания за сигурност на информацията, в контекста на северноамериканската система за ПВО NORAD, както и пълната интеграция на Канада в системата за споделяне на разузнавателна информация на САЩ довеждат до това, че преработката на Eurofighter до тези изисквания ще бъде твърде скъпо и ще го превърне в неконкурентоспособен продукт.

Втората причина е, че по оценки на Airbus изискванията за офсет и индустриално сътрудничество са такива, че няма да дадат достатъчно предимство на Airbus с неговите планове за инвестиции в Канада.

На 23 юли 2019 г. Канада пусна запитванията за обвързващи оферти (RFP) до Saab, Airbus, Lockheed Martin и Boeing, за съответно Gripen E/F, Eurofighter, F-35A и Boeing F/A-18E/F Super Hornet.

Френската компания Dassault се отказа от участие още на предварителния етап от процеса, тъй като сметна, че конкурсът не може да бъде спечелен от неамерикански изтребител.

Канадският вестник Ottawa Citizen отбелязва, че все повече индикации сочат, че правителството иска да купи F-35, въпреки че канадският премиер Джъстин Трюдо дойде на власт с обещание да анулира избора на F-35 и да купи по-евтин и по-подходящ за Канада боен самолет. Трюдо, обаче остави страната си в проекта JSF, постепенно смекчи тона си към F-35 и в крайна сметка бе взето решението изтребителят да участва в един бъдещ конкурс.

Канада вече повече от десетилетие се опитва да купи нови изтребители за замяна на остарелите CF-18 (F/A-18A/B). Страната иска да придобие 88 многоцелеви изтребители, чиято доставка трябва да стартира през 2025 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Saab още не е решил дали ще даде оферта в Канада
Следваща публикация
САЩ отстраниха Турция от програмата F-35
800 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Константин Попов: Докладът на комисията за изтребителите бе обективен

Председателя на комисията по отбрана в Народното събрание и бивш началник на отбраната Константин Попов защити работата на т.нар. „Комисия „Gripen”, като заяви, че доклада, който тя е изготвила е обективен. Това каза той в сутрешния блок на БНТ1, днес 16 октомври 2017 г.

Каракачанов ще „изпили” цената на F-16 без да пипа въоръжение и оборудване

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че ще „изпили” цената на F-16, но без да се пипа въоръжението и оборудването на самолета. Това каза той днес, 31 май 2019 г., пред репортери в Русе.

Airbus заплаши, че може да се изтегли изцяло от Великобритания при твърд Brexit

Изпълнителният директор на Airbus Том Ендерс директно заяви, че е е много вероятно компанията му да се изтегли изцяло от Великобритания ако се стигне до излизане от ЕС без договор (т.нар. твърд Brexit). Това се казва в нарочно видеообръщение, което публикуваха от самолетостроителя.

Стабилност на дъното

Приетият през април от Министерски съвет „Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2019 г.” традиционно дава твърде оптимистичен поглед към процесите в армията, но както винаги, при по-внимателното му прочитане и сравняване с докладите от минали години, показва, че реалността е далеч по-мрачна.

Меню