Индия търси 111 леки морски вертолета

45 прочитания

Индийското правителство даде зелена светлина за придобиването на 111 леки морски вертолети с общо назначение. Цената на проекта възлиза на около $3,5 млрд. и трябва да включва сериозно участие на местната индустрия.

Програмата наречена NUH трябва да замести сега използваните леки вертолети Chetak (лицензна версия на SA316 Alouette III. От машините се очаква да имат известни способности за борба с противникови подводници, чрез използването на дълбочинни бомби и леки торпеда, но и да се използват за различни общи задачи, като транспорт на персонал и товари и задачи по търсене и спасяване.

Вертолетът трябва да е двудвигателен, да има колесник, а не плазове, да има излетна маса до около 4,5 тона и да има модерно оборудване за мисията, включително радар, оптико-електронна система за наблюдение, система за самозащита и други.

Предвижда се първите 16 вертолета да бъдат произведени извън Индия, а следващите 95 да се сглобят по лиценз в страната.

През август тази година са били изпратени запитвания за информация (RFI) до Airbus Helicopters, „Вертолети Росии”, Lockheed Martin и Bell Helicopter. В същото време се проучват редица индийски компании, които могат да поемат лицензното сглобяване.

След първоначалното отсяване, Индия ще изпрати запитвания за предоставяне на оферта до някои от чуждите компании, като ще им даде списък с одобрени индийски фирми, от които да се избере местен партньор с който да се даде оферта.

Това е нов метод за работа с чужди компании, който Индия ще се опита да въведе за всичките си големи военни сделки. Има известен скептицизъм, че търсенето на лицензно сглобяване и участие на местния бизнес на всяка цена е икономически рентабилно, както и опасения, че и без това тромавите индийски процедури ще се утежнят още повече.

Свързани теми

Предишна публикация
Хърватска има намерение да вземе Black Hawk
Следваща публикация
Китай показа транспортен БЛА
45 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Анализ в 24-та авиобаза

На 15 януари 2021 г. на летище Крумово се проведе годишен анализ на дейността на…

Ми-171А2 получи типов сертификат в Русия

Последният вариант на Ми-8 за гражданско използване, означен Ми-171А2, получи своя типов сертификат днес, 17 август 2017 г. Издаден от новата руска организация за сертифициране авиационна техника „Росавиация“, той позволява на Ми-171А2 да постъпи в търговска експлоатация в конвертируем вариант.

Меню