Министър Каракачанов: Искам тълкуване от парламента дали може да разширим кръга от потенциални доставчици на новия изтребител

19 прочитания

Военният министър Красимир Каракачанов заяви, че ще търси тълкуване от Народното събрания дали в процедурата за покупка на нов боен самолет могат да се включат и нови държави или ще се работи само с подбраните три. Това каза той днес, 15 декември 2017 г., в предаването „Лице в лице” по bTV.

„Аз сега искам от Комисията по отбрана и от Народното събрание тълкуване – дали работим само с трите държави, САЩ, Италия и Швеция или разширяваме обсега. Виждате, че президентът говори за друг боен самолет, нашите военни от авиацията имат предложения и варианти. Това не е спряло процеса, но искам тълкуване”, обяснява Каракачанов.

Министърът на отбраната казва, че имаме оферта за стар F-16, ще поискаме и за нов. Имаме оферта за нов Gripen, ще поискаме и за втора ръка. Същото ще се направи и с Италия.
Каракачанов бе запитан и дали би включил и руски бойни самолети в процеса, на която той отговори така:

„За съжаление, поради санкциите, които са наложени, това е невъзможно. Но, ако бяха нормални отношенията и не съществуваше тази конфронтация и напрежение, защо да не разглеждаме и Русия. Примерно един изтребител МиГ-35 е много добър самолет”, смята Каракачанов.

Военният министър обясни, че според него трябва да се поддържа техниката с която разполагаме максимално дълъг период от време, като паралелно с това да се правят постъпки за покупка на нова техника.

„Поддръжката на тези авиационни средства е скъпа и тук е въпрос на философия – какво да се прави? Да се купуват направо нови или паралелно с купуването на нови да отделяме пари за да поддържаме и съществуващата, която ни дава много добри способности”, обобщи позицията си Каракачанов.

Министър Каракачанов коментира и темата около с поддръжката на военно-транспортните самолети C-27J Spartan.

„Опираме до следния въпрос – как са сключвани договорите преди 10 – 12 години. Сключвани са изключително неизгодно, без никой да помисли за това, че придобивайки ги, ти трябва да ги поддържаш. Никой не е поискал от фирмата производител лиценз за това някои неща поне частично да ги вършим в България. Но те са монополисти. Същият проблем го имат и в Гърция. Ние водим преговори, опитваме се да договаряме условия. В същото време, ако аз утре сключа един договор, такъв какъвто са ми го предложили от фирмата, утре ще ме питате, защо не се опита да ги намалиш тези загуби. И ние това правим. Между другото, това е започнато още от служебния кабинет, да се водят разговори за намаляване на цената на поддръжката. До някъде сме се разбрали, но мисля, че може да се договорим и за по-добри условия, но това не става за три дни. Мисля, че в началото на следващата година трябва да сме приключили с този въпрос”, обяснява Каракачанов.

Каракачанов каза, че няма да обвинява никого за ситуацията и заяви, че ако можел щял да даде два от самолетите Spartan на здравния министър Ананиев да се използват за медицински цели.

Свързани теми

Предишна публикация
Български C-27J превози тежко болен пациент до Германия
Следваща публикация
Президентът Радев припомни, че военно-транспортната ни авиация е ползвана за несвойствени задачи
19 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

J-20 публично показа оръжейните си отсеци

Китайският изтребител от следващо поколение J-20 демонстрира оръжейните си отсеци в рамките на последния ден на авиационното изложение в Джухай. Това стана днес, 11 ноември 2018 г.

Русия предлага МиГ-35 на Аржентина

Русия официално е предложила на Аржентина да купи многоцелеви изтребители МиГ-35. Това съобщава аржентинското издание…

Словакия вероятно отлага покупката на нов изтребител

Словакия ще отложи вероятно придобиването на нов изтребител, на фона на желанието за повече внимание за модернизацията на сухопътните войски на страната. Това е заявил министърът на отбраната на страната, цитиран от Reuters.

Франция и Германия спорят за експорта на бъдещия им общ изтребител

Франция заплашва да спре работата по съвместния френско-германски проект за изтребител от следващо поколение, в случай че Германия не се откаже от стриктната си политика за експорт на оръжие. Това съобщава германското списание Der Spiegel.

Меню