Подписаха споразумението за демонстратора по програмата FCAS

301 прочитания

Франция, Германия и Испания подписаха споразумението за разпределението на работата по следващите две фази от програмата FCAS, които включват създаване и построяване на технологичен демонстратор на новия изтребител. Това се случи на 30 август 2021 г.

Споразумението бе подписано от военните министри на трите страни – Анегрет Крамп-Каренбауер за Германия, Флоранс Парли за Франция и Есперанса Кастелейро за Испания.

Подписите идват близо четири месеца, след като страните се споразумяха по детайлите на споразумението. Френската индустрия ще поеме 38% от работата, германската 32%, а останалите 30% ще идат в испанската индустрия.

Сегашното споразумение покрива фазите 1B и 2 от програмата FCAS, които ще вървят от 2021 до 2027 г. Те са свързани с разработка на различни нови технологии и тестването им. В рамките на фаза 1B ще бъдат вложени €3 млрд., а във фаза 2 ще се вложат още €4,2 млрд.

Конкретните договори, които да разпределят работата по отделните компании ще бъдат сключени в близко бъдеще.

FCAS е система от системи и се състои от няколко елемента – NGF покрива създаването на боен самолет от следващо поколение. Remote Carrier (RC) e безпилотен апарат, който ще работи в близко сътрудничество с NGF. Combat Cloud (CC) ще е облачна IT услуга, която ще гарантира обмен на данните между елементите на FCAS. Двигателите за NGF ще се разработват от джойнтвенчър между Safran и MTU. Отделно се работи и по ново поколение оръжия за въздушен бой.

FCAS трябва да достигне пълно ниво на бойни способности през 2040 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Airbus успя да пласира нови A400M
Следваща публикация
България започна да поддържа вертолетите Cougar през NSPA
301 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Премиерът обвърза преговорите за F-16 с преговорите за доставка на природен газ от САЩ, но почти веднага се отрече от думите си

Премиерът Бойко Борисов обвърза преговорите за доставката на F-16 с преговорите за доставка на природен газ от САЩ и в типичен него стил, само минута по-късно се отметна от тази си позиция. Това стана днес, 29 април 2019 г.

Държавният департамент на САЩ разреши експорта на Super Hornet за Канада

Държавният департамент на САЩ разреши експорта на 18 многоцелеви изтребителя Boeing F/A-18E/F Super Hornet за Канада. Ориентировъчната стойност на сделката е $5,23 млрд., но тя е все по-малко вероятно да се реализира, след търговските спорове между Boeing и канадския самолетостроител Bombardier.

МО търси рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка за МиГ-29

Министерство на отбраната стартира вчера, 7 декември 2017 г., процедура за обществена поръчка за избор на изпълнител на рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка за българските изтребители МиГ-29. МО ще изпрати покана само до една компания – РСК „МиГ”, тъй като тя била единствената, която може да осигури такава дейност.

Меню