F-35 продължава да страда от ниска надеждност

27 прочитания

Усилията за подобряване на надеждността на изтребителите от следващото поколение F-35 не дават резултат, поради продължаващи проблеми с доставката на резервни части. Това съобщава Bloomberg, цитирайки доклад на Пентагона.

Според Bloomberg, изправните F-35 продължава да бъдат около 50% от наличните изтребители от този тип във въоръжените сили на САЩ, като по този показател не се наблюдава сериозно подобрение от октомври 2014 г., въпреки че общия брой бойни самолети от типа продължава

Това става ясно от доклад на Робърт Белър, новият директор на отдела за оперативни изпитания на Пентагона, който този вторник е изнесъл доклад пред висши офицери и конгресмени.

В докладът, който е попаднал в Bloomberg, се посочва, че за септември 2018 г. се планира старта на оперативните изпитания на изтребителите F-35 снабдени със софтуер по стандарта Block 3F, който отговаря на самолет с пълни бойни възможности. В момента наличните F-35 са със софтуер Block 2B и 3I, който осигурява само частични бойни възможности.

Тестовете обаче вече закъсняват с повече от година. Едва след тяхното приключване и оценка може да се даде разрешение за стартиране на пълномащабно производство на типа. Тогава и се очаква производствената цена да падне, а това е основното перо от което Пентагона се надява, че ще спести. Очаква се до 2070 г. САЩ да вложат $1,2 трилиона в производството и поддръжката изтребителите F-35.

Тази цена обаче продължава да нараства, поради няколко фактора, включително и този, че самолетите продължават да се произвеждат с нисък темп и при по-високи разходи. В същото време, ако започне пълномащабно производство на все още недовършен самолет, това също заплашва с преразходи.

В доклада на Пентагона се посочва, че все още F-35 страда от множество проблеми от чисто техническо естество – проблеми с оптико-електронната прицелно-обзорна система, проблеми при изстрелването на ракети „въздух-въздух”, проблеми при използването на боеприпаси с GPS насочване и други.

Всичко това трябва да се изчисти в софтуера Block 3F, който пък от своя страна трябва да премине през повече от година усилени оперативни тестове.

Към проблемите се добавят и постоянния глад за резервни части, който приковава много самолети на земята. Един от последните технически проблеми е свързан с гумите на версията на Морската пехота F-35B. Оказва се, че те се изхабяват много по-бързо от очакваното.

Ако оперативните изпитания започнат през септември 2018 г. се очаква те да приключат не по-рано от декември 2019 г., според Пентагона. По това време, когато ще е ясно до колко финалния F-35 отговаря на изискванията на въоръжените сили на САЩ ще са произведени около 600 самолета. Всякакви открити по-сериозни проблеми ще води до скъпото им доработване.

Пентагонът и производителят Lockheed Martin са заявили, че нямат коментари по информацията, която изнася Bloomberg.

Свързани теми

Предишна публикация
Полетя нов Ту-160 и подписаха договора за производството на модернизирани машини
Следваща публикация
ATR се похвали с добра година
27 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

РСК „МиГ” и МО влязоха в колизия около казуса с двигателите за МиГ-29

Българското Министерство на отбраната и руската компания РСК „МиГ” влязоха в задочен спор около доставените 10 двигателя РД-33, които се оказаха проблемни и повечето от които не са в експлоатация.

Плевнелиев смята, че армията ще спечели от отлагането на изтребителната програма

Бившият президент Росен Плевнелиев смята, че Българската армия може само да спечели от това, че парламента е върнал проекта за нов боен самолет. Това заявява той в интервю за вестник „24 часа” публикувано днес, 8 октомври 2017 г.

Меню