Пентагонът тежко критикува Lockheed Martin за програмата F-35

44 прочитания

Шефът на общия програмен офис за F-35 в Пентагона, вицеадмирал Мат Уинтър, подложи производителя на изтребителя Lockheed Martin на тежка критика по отношение действията на компанията в последните месеци и обобщи, че не е доволен от видяното.

Вицеадмирал Уинтър е заявил, че има още много какво да се желае от цената на изтребителя, която в последно време намалявала, но не достатъчно бързо. Според него все още не може да се достигне цена от $80 – 85 млн. на самолет (в нея не влиза двигателят), въпреки усилията и обещанията на Lockheed.

Уинтър е заявил, че започва сериозен преглед на методите на производство в Lockheed Martin и нейните подизпълнители, за да се идентифицират начини за намаляване на цените на производство и цялостна оптимизация на процесите, които според него не били достатъчно прозрачни. Вицеадмиралът е заявил, че има и забележки относно качеството на сглобяване на самолета.

Вицеадмиралът заяви още, че не е доволен от преговорите с Lockheed Martin по условията за покупка на 130 броя F-35 от Лот 11. Пентагонът и компанията производител водели непрекъснати разговори, но според ръководителят на програмния офис, нямало достатъчно усилия от страна на Lockheed, което той отдавал на желание да се изкопчат по-добри условия за тях.

Шефът на програмния офис е заявил още, че ако цената за експлоатацията на F-35 се запази такава, каквато е в момента за наличните около 280 самолета, то Пентагонът няма да може да експлоатира планираните към 2021 г. около 800 изтребителя от този тип.

В опит за минимизация на разходите по поддръжка на самолета, Пентагонът е решил да вземе част от дейностите по поддръжката, които в момента се изпълняват от частни компании. Надеждата е, че военните ще могат да изградят по-добра логистична система, която да помогне за по-бързите ремонти на наличните F-35. Липсата на резервни части и бавните ремонти са една от основните причини, процентът на изправни F-35 в момента да е около 50%.

Вицеадмиралът обаче завърша с позитивен тон, като обяснява, че от тестовата програма на софтуера Block 3F са останали около 20 точки за достигане, което ще позволи самолетите да се използват в пълните им способности.

Свързани теми

Предишна публикация
E190-E2 получи типов сертификат
Следваща публикация
Франция ще купи три нови самолета за РЕБ
44 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Парламентът обсъжда доклада на „Комисията „Gripen“ (на живо)

Народното събрание обсъжда днес, 5 октомври 2017 г. доклада на Временната комисия за проучване на процедурата около избор на нов боен самолет за ВВС. Докладът бе представен вчера, но поради липса на време дискусиите бяха оставени за днес.

Полша ускорява подмяната на Су-22 и МиГ-29

Министърът на отбраната на Полша Мариуш Блашчак е заяви, че планира да се ускори процеса по замяна на бойните самолети Су-22 и МиГ-29 с нов западен многоцелев изтребител. Това съобщава Flightglobal.

Индонезия иска нови F-16, но ще купи и Су-35

Индонезия възнамерява да поръча до две ескадрили новопроизведени F-16, но не се отказва от амбициите си да придобие и една ескадрила Су-35. Това е заявил командирът на индонезийските ВВС, цитиран от Defense News.

Graf Tech MiG-29 bulaf

Авиобаза Граф Игнатиево работи в условията на извънредно положение

Летателната дейност на екипажите на самолети МиГ-29, носещи бойно дежурство, се провежда регулярно с цел поддържане на подготовката и носене на непрекъснато бойно дежурство. Това се казва в съобщение на МО, публикувано днес, 24 април 2020 г.

Меню