Резултатите от провелите се на 4 март 2018 г. парламентарни избори в Италия вещаят проблеми за програмата F-35. Страната е сред основните клиенти на самолета в Европа и има линия за крайно сглобяване на територията си. Това съобщава Defense News.
Антисистемното движение „Пет звезди” спечели 221 от 600-те места в долната камера на италианския парламент и 112 от 315-те места в горната камера, с което се превърна в най-голямата парламентарна сила.
Представители на движението многократно са критикували програмата за покупка на F-35, като я дават за пример за лошо харчене на държавни пари. През миналия май Татяна Базилио, депутат на движението в предишния парламент, директно заяви, че ако „Пет звезди” вземат властта, програмата F-35 ще бъде прекратена, няма да се купуват повече самолети от този тип и Eurofighter ще поеме всички задачи в италианските ВВС.
„€14 млрд. за 90 изтребителя са твърде много и освен това ставаме изцяло зависими от САЩ”, заявява Базилио, цитирана от Defense News.
В предизборната си платформа „Пет звезди” пише, че трябва да се направи по-точна оценка на начина по който се харчат публичните средства и да се намалят инвестициите в традиционните оръжейни системи, за сметка на инвестиции в разузнаването и киберотбраната.
Въпреки, че движението „Пет звезди“ е първа политическа сила, за сега не е ясно дали то ще влезе в управлението на страната или ще бъде създадено правителство без тях.
Италианските въоръжени сили трябва да получат 90 броя F-35. 60 от тях са от варианта А и са предназначени за ВВС на страната, а останалите са от варианта В и са за ВМС. До момента са получени девет самолета. Поради липса на средства през 2012 г. Италия отказа 41 самолета и намали поръчката си от 131 на 90.
Италия разполага със собствена линия за крайно сглобяване, разположена в авиобаза Камери, която ще произвежда F-35 не само за Италия, но и за Холандия. Линията има максимален капацитет от 24 изтребителя годишно.
През миналото лято италианската Сметна палата излезе с доклад по италианското участие в програмата F-35. В доклада се критикува участието в програмата, но отбелязва, че въпреки покачващите се цени, забавянията и много малкия дял работа за местната индустрия, страната трябва да остане част от нея, тъй като излизането няма да донесе съществени икономии на средства. До момента Италия е вложила €3,5 млрд. в F-35.