Airbus намалява темпа на производство на A380 и A400M

14 прочитания

Airbus обяви днес, 7 март 2018 г., че намалява темпа на производство на моделите A380 и A400M, което от своя страна ще засегне около 3700 работници в четири европейски страни.

Европейският самолетостроител е обявил, че от 2020 г. темпът на производство на гигантския A380 ще падне до шест самолета годишно, а на военно-транспортния самолет A400M на осем самолета годишно.

Airbus смята, че ще може да предложи нови позиции на повечето от засегнатите 3700 работници в Германия, Великобритания, Испания и Франция, които се намират в 10 производствени центрове. Повече от 2/3 от засегнатите са в Германия и Испания. Самолетостроителят се надява, че ще ги пренасочи към други свои програми.

От Airbus са заявили, че поръчката на Emirates за 36 броя A380 е дала яснота, че програмата може да продължи да е успешна, при намален темп на производство в следващите няколко години. През 2018 г. компанията планира да сглоби 12 A380, a догодина – осем.

Търсенето на модела обаче остава нулево. След като вчера изпълнителният директор на холдинга IAG заяви, че A380 е твърде скъп, днес към критиките се присъедини и колегата му Акбар ал Бакер от Qatar Airways, който каза, че Airbus трябва да се замисли върху горивната ефективност на модела, преди да се надява на нови поръчки.

През тази година ще бъдат произведени 15 броя A400M, които ще паднат на 11 през 2019 г. През февруари Airbus се споразумя с клиентите на модела за някои взаимни отстъпки с цел нормализиране на програмата, която страда от сериозни преразходи и по-ниски от търсенето характеристики.

Свързани теми

Предишна публикация
Саудитска арабия ще купи още 48 броя Eurofighter Typhoon
Следваща публикация
Резултатите от италианските избори вещаят проблеми за F-35
14 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Франция поема разследването на инцидента с A380

След близо три дни полемики, френската агенция за разследване на авиационни инциденти BEA пое разследването на инцидента с A380 на Air France, чийто двигател се разпадна на 30 септември 2017 г. над Гренландия. Това съобщава Flightglobal, позовавайки се на канадската транспортна агенция.

A321LR изпълни първия си полет

Версията на Airbus A321neo с удължена далечина на полет LR изпълни успешен първи полет днес, 31 януари 2018 г., от заводското летище в Хамбург, Германия. Полетът е продължил малко над два часа и половина.

Airbus все пак разглежда нови модификации на A321neo

Европейският самолетостроител Airbus все пак работи по подобрен A321neo, който да парира новия малък широкофюзелажен самолет, който разработва Boeing в момента. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Airbus атакува неродилия се още модел на Boeing

Европейският самолетостроител Airbus атакува все още непоявилия се средно голям модел на Boeing с агресивна ценова политика и наличните си модели, с надеждата да не се остави пазар за новата машина. Това съобщава Reuters.

JetBlue поръчва A220

Само ден, след като Airbus ребрандира семейството CSeries на A220, американската нискотарифна авиокомпания JetBlue обяви, че поръчва 60 броя от машината.

Qantas призова Airbus и Boeing за създаване на авиолайнер със свръхголяма далечина на полет

Изпълнителният директор на австралийската авиокомпания Qantas Алън Джойс призова производителите Airbus и Boeing да създадат пътнически самолет със свръхголяма далечина на полет, който да позволи изпълняването на директни полети от Австралия до Европа и Източното крайбрежие на САЩ.

Меню