Индия разкри единичната цена на своите Dassault Rafale

43 прочитания

Индийският заместник министър на отбраната Субхаш Бамре е съобщил пред парламента на страната, че единичната цена на изтребител Rafale, който Индия купува е $103,12 млн. Това съобщава IHS Jane’s.

Заместник министър Бамре е участвал в обсъждане на проекта за покупка на 36 броя Dassault Rafale в индийския парламент. Опозицията там тежко критикува програмата, като я определя като непрозрачна и смята, че цената за придобиване на френския боен самолет е твърде висока.

Цената от $103,12 млн. е само за самия самолет Rafale. Цялото съпътстващо оборудване, както и въоръжението, обучението и другите стоки и услуги, които идват с изтребителя не влизат в тази сума. Цялостната цена на сделката, която бе подписана през септември 2016 г., е около $8 млрд. и много от детайлите по нея не са напълно ясни.

Известно е, че около 20% от стойността на сделката са разходи по интеграция на оборудване, което е специално изискано от индийската страна. Това включва израелска нашлемна система за целеуказване и изобразяване, индийско въоръжение и нови системи за РЕБ и „свой-чужд”, както и нов дейта линк.

Тези обсъждания стават на фона на визитата на френския президент Еманюел Макрон в Индия. В рамките на визитата френската страна е потвърдила офертата си за още 36 броя изтребители Rafale, която се обсъжда с Индия от няколко месеца.

Индийските ВВС очакват първите доставки на Rafale през септември 2019 г.

Свързани теми

Предишна публикация
GlobalEye изпълни първи полет
Следваща публикация
Boeing показа 10 000-ния 737
43 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Франция не иска да участва в белгийския изтребителен конкурс и вместо това направи директна оферта

Френското правителство не е отговорило на запитването за даване на оферта (RFP) за нови изтребители, което Белгия пусна през март тази година. Вместо това френският министър на отбраната Флоранс Парти е изпратил писмо до белгийския си колега с което предлага директна сделка за Dassault Rafale.

Какво пише и какво не в проекта за нов боен самолет?

На 16 май 2018 г. Министерски съвет (МС) прие проектът за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет”. Той бе внесен в Народното събрание (НС), където трябва да мине през одобрението на комисиите по отбрана и финанси, а след това ще бъде гласуван в пленарна зала.
Както пише в проекта и какво липсва в него?

Споровете около въздушния бой от 27 февруари продължават

Споровете за резултатите от въздушния бой между изтребители от Пакистан и Индия, който стана факт на 27 февруари 2019 г., продължават. Днес, 5 април, бяха извадени нова порция от доказателства, които влизат в противоречие едни с други.

Меню