Германия се опасява, че A400M няма да е оперативно готов скоро

18 прочитания

Германските военни се опасяват, че военно-транспортния самолет A400M няма да бъде оперативно готов скоро и експлоатацията му се сблъсква с нови проблеми. Това съобщава Reuters, цитирайки германски военен доклад.

В доклада се посочва, че германското МО вижда сериозен риск в това A400M да не е готов да поеме всички възможни тактически мисии към 2021 г., когато трябва да приключи пенсионирането на остарелите транспортни самолети C-160 Transall.

Германското МО не знае колко оперативно готови A400M ще са налични към 2021 г. и до колко те ще отговарят на предварително зададените тактически изисквания към тях. Това заплашва Германия да няма достатъчно транспортни възможности след пенсионирането на C-160.

Един от основните проблеми посочени в доклада е лошо работещата система за планиране на мисиите. Посочено е, че примерна мисия по медицинска евакуация може да отнеме до 50 човекочаса за планиране, което било абсолютно неприемливо.

Бавното планиране на мисиите застрашава възможността за ефективното им и навременно провеждане. В същото време ако процесът по планиране бъде съкратен, това застрашава безопасното и ефективно провеждане на задачите.

От Airbus са заявили за Reuters, че проблемите със системата за планиране на мисиите са били свързани с това, че Германия е поискала съвсем отделна и различна система. Франция, която ползвала стандартна система, планирала мисиите си максимум за 1,5 човекочаса.

Докладът критикува и подхода на Airbus към решаването на някои от техническите проблеми на самолета, като например невъзможност за хвърляне на парашутисти през страничните врати и оправяне на системата за самозащита.

През февруари Airbus се споразумя със седемте страни клиентки на A400M за намаляване на темпа на производство и намаляване на някои технически изисквания в замяна на обещания за справяне с проблемите около самолета и влагане на необходимите ресурси за това.

Германия е най-големият клиент на A400M. До момента страната е получила 17 от поръчаните 53 самолета.

Свързани теми

Предишна публикация
Узбекистан е сключил договор за Ми-35М
Следваща публикация
Lockheed Martin показа неизвестен до сега нискозабележим БЛА
18 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Airbus и Dassault ще разработят заедно следващия европейски изтребител

Европейските компании Airbus Defence and Space и Dassault се споразумяха за съвместна работа по проекта за създаване на фамилия от системи, които да осигурят бъдещето европейско въздушно превъзходство. Името на проекта е FCAS (Future Air Combat System), а споразумението бе обявено днес, 25 април 2018 г., в рамките на изложението ILA, което се провежда в момента в Берлин.

Китай купува 300 самолета от Airbus

Китайската държавна компания China Aviation Supplies Holding Company е подписала споразумение за покупка на 300 пътнически самолети от европейския самолетостроител Airbus. Това стана днес, 25 март 2019 г.

Договорът за демонстратора в рамките на проекта FCAS ще бъде подписан през януари 2020

Франция и Германия са се договорили за детайлите по съвместната им програма за създаване на боен самолет от следващо поколение, в рамките на проекта FCAS (Future Combat Air System) и през януари се очаква сключване на договор за създаване на технологичен демонстратор. Това е заявил изпълнителният директор на Dassault, цитиран от Reuters.

Меню