Германия се опасява, че A400M няма да е оперативно готов скоро

18 прочитания

Германските военни се опасяват, че военно-транспортния самолет A400M няма да бъде оперативно готов скоро и експлоатацията му се сблъсква с нови проблеми. Това съобщава Reuters, цитирайки германски военен доклад.

В доклада се посочва, че германското МО вижда сериозен риск в това A400M да не е готов да поеме всички възможни тактически мисии към 2021 г., когато трябва да приключи пенсионирането на остарелите транспортни самолети C-160 Transall.

Германското МО не знае колко оперативно готови A400M ще са налични към 2021 г. и до колко те ще отговарят на предварително зададените тактически изисквания към тях. Това заплашва Германия да няма достатъчно транспортни възможности след пенсионирането на C-160.

Един от основните проблеми посочени в доклада е лошо работещата система за планиране на мисиите. Посочено е, че примерна мисия по медицинска евакуация може да отнеме до 50 човекочаса за планиране, което било абсолютно неприемливо.

Бавното планиране на мисиите застрашава възможността за ефективното им и навременно провеждане. В същото време ако процесът по планиране бъде съкратен, това застрашава безопасното и ефективно провеждане на задачите.

От Airbus са заявили за Reuters, че проблемите със системата за планиране на мисиите са били свързани с това, че Германия е поискала съвсем отделна и различна система. Франция, която ползвала стандартна система, планирала мисиите си максимум за 1,5 човекочаса.

Докладът критикува и подхода на Airbus към решаването на някои от техническите проблеми на самолета, като например невъзможност за хвърляне на парашутисти през страничните врати и оправяне на системата за самозащита.

През февруари Airbus се споразумя със седемте страни клиентки на A400M за намаляване на темпа на производство и намаляване на някои технически изисквания в замяна на обещания за справяне с проблемите около самолета и влагане на необходимите ресурси за това.

Германия е най-големият клиент на A400M. До момента страната е получила 17 от поръчаните 53 самолета.

Свързани теми

Предишна публикация
Узбекистан е сключил договор за Ми-35М
Следваща публикация
Lockheed Martin показа неизвестен до сега нискозабележим БЛА
18 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Airbus все пак разглежда нови модификации на A321neo

Европейският самолетостроител Airbus все пак работи по подобрен A321neo, който да парира новия малък широкофюзелажен самолет, който разработва Boeing в момента. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Delta Air Lines прави голяма поръчка за A321neo

Американската авиокомпания Delta Air Lines съобщи, че купува 100 броя Airbus A321neo и си запазва опциите за още толкова машини в рамките на програмата си за подмяна на тяснофюзелажния флот на компанията.

Тръмп заплаши с наказателни мита Airbus

Американският президент Доналд Тръпм заплаши, че ще наложи наказателни мита срещу пътническите самолети на европейския самолетостроител Airbus. Това обяви той днес, 9 април 2019 г., в профила си в социалната мрежа Twitter.

Мисия – ер полисинг

Единствената мирновременна постоянна мисия на НАТО е охраната на въздушното пространство в Европа, носеща името въздушен ер полисинг (Airborne Air Policing). В нея са задействани структурите за управление и контрол на алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана в допълнение към собствените системи за противовъздушна отбрана на всяка от отделните страни-членки. Това е мисия, където монотонността на ежедневието при основната дейност – наблюдението на въздушното пространство – отстъпва от време на време на възбудата и напрежението, свързани с вдигането на дежурните изтребители във въздуха при проверки на бойната готовност или по реални нарушители. Унгарският журналист Габор Зорд Ласло описва изпълнението на един контролен полет за проверка на силите и средствата за ер полисниг в десет държави.

В Германия тече дебат за въоръжените БЛА

Да бъдат ли купени въоръжени безпилотни апарати или не и дали това е нарушение на международното право. Такива дебати текат в момента в Германия, съобщава Deutsche Welle.

Австралия и Германия спряха полетите с Tiger

Австралия и Германия спряха полетите със своите щурмови вертолети Tiger, след катастрофата на германски вертолет от този тип в Мали от 26 юли 2017 г. Причините за инцидента се разследват, но от производителя Airbus Helicopters обявиха, че машината не е безопасна.

Меню