TAI получи над $1 млрд. за работа по TFX

90 прочитания

Турската компания TAI е получила 4,8 млрд. турски лири (около $1,16 млрд.) за финансиране на първоначалната фаза на проектиране на проека за изтребител от следващо поколение TF-X. Това съобщава турското издание Daily Sabah.

TAI вече сериозно работи по проекта, който е един от основните приоритети на турския президент Реджеп Таип Ердоган. В работата по новия изтребител ще бъдат директно заети около 3200 души, а индиректната заетост ще достигне до 11 200 човека.

Основен партньор на TAI в програмата е британската компания BAE Systems. Договорът за сътрудничеството между нея и турската TAI бе подписан на 28 януари 2017 г., по време на визитата на британския премиер Тереза Мей в Турция. Той е на стойност 100 млн. британски паунда и покрива партньорство по проектирането на TF-X в рамките на четири години.

Смята се, че цената на разработката и изпитанията на изтребителя ще достигне до $20 млрд. TF-X ще бъде двудвигателна машина с максимална излетна маса от около 27 тона. Самолетът ще е нискозабележим и ще достига свръхзвукови скорости на безфорсажен режим. Авиониката трябва да се разработи от турски компании. През януари 2015 г. бе сключено споразумение с двигателостроителния консорциум Eurojet за сътрудничество по проекта, което предполага използването на двигателя EJ200 (монтиран от Eurofighter).

Проектът TF-X бе стартиран през 2010 г. На следващата година с помощта на Saab бяха разработени три идейни проекта за еднодвигателни и двудвигателни варианти на новия турски изтребител. В крайна сметка бе избран един от двудвигателните проекти за бъдещо развитие.

Първият прототип на TF-X трябва да полети през 2023 г. и това да съвпадне с тържествата по случай вековния юбилей на съвременната турска държава. Всички изпитания трябва да приключат до 2029 г., а самолетът да бъде приет на въоръжение през 2031 г. Турските ВВС планират да получат 250 такива самолета.

Свързани теми

Предишна публикация
Цветанов: Президентът саботира модернизацията на армията
Следваща публикация
Умора на метала вероятно е в основата на инцидента с Boeing 737
90 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Меню