Летище Варна отбеляза 70 години от откриването си

357 прочитания

Летище Варна отбеляза 70 години от официалното си откриване, което става факт на 9 май 1948 г.

Летището започва да се изгражда западно от града през август 1947 г., след като предишната година е взето решение за това. Преди това за граждански полети е ползвана площадка на южния бряг на Варненското езеро, западно от квартал Аспарухово.

Първоначално пистата е грунтова, а постройките дървени. Тържественото откриване става на 9 май 1948 г., когато е и открита въздушната линия София – Варна. Линията се обслужва от витловите самолети Ju 52, а машината покрива разстоянието за два часа и половина.

През 1961 г. се изгражда бетонна писта, а две години по-късно и светлотехническа система, която позволява кацане и през нощта. През 1967 г. е разширен перона и са направени нови рульожни пътеки.

През септември 1972 г. е завършен новия пътнически терминал. Две години по-късно е модернизирана пистата на летището.

Летище Варна е дадено на концесия на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД през 2006 г. Концесията е с 35 годишен срок.

През март 2012 г. е открита обновената писта на летището. През август 2013 г. е открит и новия терминал на летището.

През миналата 2017 г. летището е посрещнало 1,97 млн. пасажери, а през тази година се очаква около 10% ръст, което да позволи да бъде посрещнат и двумилионнен пасажер, за първи път в историята на летището.

Свързани теми

Предишна публикация
Министър Каракачанов търси пакетна покупка на изтребители и наземни радари
Следваща публикация
Министър Каракачанов заяви, че ще подаде оставка ако не минат модернизационните проекти за армията
357 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Су-25 в България – Началото

В средата на 80-те години бойната авиация на България се развива много динамично, като модернизацията…

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Меню