„Една дума е важна, когато се продават изтребители и това е „търпение”. Смятам, че имаме търпението, да останем отдадени на това, да продаваме това способно семейство от системи, което е Gripen днес. И имаме достатъчно добри перспективи, както в дългосрочен, така и в краткосрочен план”, това заяви Ричард Смит, директор на маркетинга и продажбите за Gripen, по време на годишната пресконференция за изтребителя, която бе проведена днес, 16 май 2018 г.
Юнас Йелм, директор на бизнес отдела „Аеронавтика” в Saab, подчерта, че Gripen е фамилия от системи от две отделни платформи – Gripen C/D и Gripen E/F. Те ще продължат да се произвеждат и развиват паралелно.
Йелм обобщи, че през миналата година стана факт първият полет на Gripen E и последвалия след това период на интензивна летателна програма, включително и свръхзвуков полет само няколко месеца след това. Той съобщи още, че програмата Gripen E/F върви по план и ще бъдат спазени срокове за доставка на серийните изтребители за шведското и бразилското правителство. Скоро се очакват да полетят и останалите два прототипа.
„Самолетът се държи чудесно и спрямо това, което се очаква от него, което дава спокойствие и увереност за програмата. Следващата сериозна стъпка са полети с външен товар и оръжейни изпитания”, разясни Юнас Йелм.
Йелм каза, че през миналата седмица бе показан завода в Бразилия, който ще изработва компоненти за Gripen E/F от 2020 г. и подчерта, че там се върши, това което е обещано под формата на технологичен трансфер.
„Продължаваме да засилваме възможностите на Gripen C/D. Швеция вече оперира изтребители с последния модернизационен стандарт MS20, Чехия вече също разполага с изтребители модернизирани по този стандарт. Унгария е следваща да получи тези подобрения“
Ричард Смит, директор на маркетинга и продажбите за Gripen в Saab, директно заяви, че продажбата на изтребители е дълъг и сложен процес, като компанията му има кампании, които траят пет години, има и кампании, които продължават 25 години.
„Тази висока сложност е голямо предизвикателство. Политическите фактори са важни – виждаме как процесите се влияят от промени в правителствата. Цената за придобиване е много важна, но и цената за експлоатация в рамките на жизнения цикъл. И не на последно място – индустриалното сътрудничество. Трябва да сме готови да предложим всичко – от производство на отделни елементи, през прехвърляне на поддръжката на място до лицензното производство, както е в Бразилия”, обобщи Смит.
Ричард Смит заяви, че в момента компанията му се съсредоточава в продажбите на Gripen C/D, защото се вижда голям потенциал за продажби в краткосрочен и средносрочен план.
„Това е доста конкурентна ниша, защото виждаме сериозното навлизане на употребявани платформи, но аз съм уверен, че с Gripen C/D имаме платформа, която превъзхожда сериозно всички тези опции, особено когато отчетем цената на жизнения цикъл”, обясни Смит.
То бе запитан как Gripen C/D стои на фона на употребяваните опции, които в момента се предлагат на пазара. Без да се споменава поименно, въпросът бе свързан със скорошната загуба на Gripen в Хърватско. Страната предпочете 30-годишни израелски F-16C/D.
„Да, употребяваните изтребители са по-евтини за първоначално придобиване. Но ако видим целият процес, ако видим способностите, които се придобиват, ако видим цената за експлоатация на цялостния жизнен цикъл за 30 – 40 години, то употребяваните изтребители едва ли ще могат да се използват ефективно за повече от 10 години и се вижда по-голямата ефективност в избора на Gripen”, отговори Смит.
Мнението му бе подкрепено и от директора на бизнес отдела „Аеронавтика”:
„Никога няма да може да се конкурираме ценово с употребявани изтребители, но ако видиш офертата в нейната цялост и отчетеш, че новопроизведените изтребители имат живот от 30, 40 и дори повече години, то цялостното решение, което предлага Gripen е много по-добро от употребяваните опции”
Смит не пропусна да съобщи, че компанията му наскоро е стартирала нов продукт – Gripen Aggressor, който е оптимизиран за изпълнение на агресорски задачи при обучението на изтребителни пилоти.
Ричърд Смит обобщи накратко настоящите и бъдещите пазари за Gripen така:
„Разбира се, имаме Швеция, която е основен клиент, както за C/D, така и за Gripen E. Имаме добро присъствие в Централна Европа с Чехия и Унгария, които са членки на НАТО. Да не забравяме, че наш клиент е и летателната школа за пилоти-изпитатели Empire Test Pilots’ School. Южна Африка – нашият първи експортен клиент. Тайланд, където продадохме цялостна система, заедно със самолети за далечно радиолокационно откриване. И разбира се, Бразилия – нашият най-нов клиент.
Къде сме в момента? В Швейцария процесите стартират отново, но вече търсят заместник, не само на F-5, но и на F/A-18. Там сме големи оптимисти и очакваме стартирането на конкурс. След това имаме Финландия, с която водим разговори от години. Наскоро получихме запитване за даване на оферти, чийто отговори трябва да се дадат догодина. Имаме и Словакия и България. Уверен съм, че Gripen е точният изтребител за тях. Австрия днес оперира с Eurofighter, но миналата година започнаха проучване на възможността за замяната му. За сега там няма конкурс, но ако се стигне до такъв, Gripen е перфектният избор. И накрая в Европа имаме Великобритания, която търси шест до 10 изтребителя за агресорски задачи.
В Азия наскоро загубихме конкурс в Индонезия, която избра Су-35, но ето че страната отново търси боен самолет. Филипините също имат интерес към Gripen C/D. И разбира се, най-големият пазар – Индия. Моделът, който приложихме в Бразилия е перфектен за индийците. Сега от там получихме запитване за информация. Освен това отговорихме на запитване за информация за евентуална палубна версия на Gripen. А в Африка имаме Борсвана, където Gripen ще е перфектен за замяна на тамошните F-5.
В Южна Америка интересът към Gripen нараства и водим усилени разговори с Колумбия. Това е така, заради успехите ни в Бразилия. В САЩ имаме огромен пазар за агресорски самолети. Те имат нужда от около 30 000 часа годишно. Наскоро в Канада отново стартира процес и сме заявили на тамошното правителство, че имаме интерес да предложим Gripen E/F. Трябва да отбележа, че изискванията им са много близки до шведските.”