HNA Group поръчва 300 пътнически самолети китайско производство

32 прочитания

Китайският конгломерат HNA Group се е споразумял с държавната китайска самолетостроителна компания the Commercial Aircraft Corp of China Ltd (COMAC) за покупката на 300 броя C919 и 100 броя ARJ21. Това обяви конгломератът, цитиран от Reuters.

HNA Group и COMAC ще работят заедно в рамките на стратегическо партньорство, за експлоатацията и продажбите на двата модела, както в Китай, така и зад граница и най-вече в Африка.
Финансовите условия на сделката не се споменават, както и дали става въпрос за твърди поръчки или за запазени опции.

HNA Group преживява трудни времена в последните месеци, тъй като е изпаднала в ликвидна криза, което я принуждава да разпродава активите си. Конгломератът притежава или има сериозно участие в над 20 авиокомпании. През 2010 г. една от авиокомпаниите на HNA Group поръча 15 броя C919.

HNA Group заявява, че е сключил сделката с цел подкрепа на китайската авиационна индустрия, включително и инициативата “Made in China 2025”.

Китай се надява, че с тяснофюзелажния модел C919 ще успее сериозно да се намеси на пазара на пътнически самолети. Очаква се в следващите 20 години да бъдат продадени тяснофюзелажни пътнически самолети на стойност $2 трилиона.

C919 изпълни първи полет през май 2017 г. Самолетът трябва да се конкурира с утвърдените семейства A320 и Boeing 737. Очаква се той да започне да оперира по редовни пътнически линии през 2021 г. От COMAC твърдят, че имат 815 заявки за модела, включително твърди поръчки и запазени опции.

ARJ21 е регионален джет, който полетя за първи път през ноември 2008 г., но след много проблеми с изпитанията, забавяне на сертификацията и бавно производство, той влезе в търговска експлоатация едва през юни 2016 г. За него от COMAC твърдят, че имат 453 заявки.

Свързани теми

Предишна публикация
Новото търсене на MH370 приключи неуспешно
Следваща публикация
Казахстан договори бойни самолети и вертолети от Русия
32 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Вътрешни проблеми в Embraer забавят обединението с Boeing

Сериозни трудности в реорганизацията на бразилската самолетостроителна компания Embraer, забавя създаването на обединение за производство на регионални джетове с Boeing. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Ryanair отлага получаването на първите 737 Max

Нискотарифната авиокомпания Ryanair обяви, че отлага доставката на първите пет Boeing 737 Max за края на тази година. Причината за това е, че в момента типът е спрян от полети и доставки не се извършват.

Boeing приключи работата по софтуерния ъпдейт за 737 Max

Американският самолетостроител Boeing обяви днес, 16 май 2019 г., че е приключил работата по софтуерния ъпдейт за модела 737 Max и в момента работи с американската цивилна авиационна администрация (FAA) за сертифицирането му.

Сърбия иска китайски въоръжени БЛА

Сърбия планира да купи въоръжени китайски безпилотни апарати. Това е заявил заместник-министъра на отбраната на страната Ненад Милорадович, след визита в Китай, цитиран от местния сайт B92.

AG600 започна полети от море

Китайската летяща амфибия AG600 е започнала полети от море. Събитието е станало вчера, 26 юли…

Дългокракият Ил-62

Илюшин Ил-62 определено не е най-популярният съветски реактивен пътнически самолет, засенчен от масовите модели Ту-134 и Ту-154. Четиридвигателният лайнер обаче има своето място в развитието на съветското самолетостроене и помага за разширяване на мрежата на „Аэрофлот“ по съветско време.

Меню