Министър Каракачанов вече не е убеден, че Ми-17 е паднал по технически причини

60 прочитания

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че не е „съвсем убеден”, че катастрофата с вертолета Ми-17 е по технически причини. Това каза той днес, 21 юни 2018 г., пред журналисти.

Веднага след катастрофата военният министър на няколко пъти каза, че се касае за технически проблем с падналия вертолет Ми-17. В последствие той зае по-предпазлива позиция по въпроса, а сега вече директно заяви, че не е убеден, че става въпрос за технически проблем.

„Две са възможните версии са падането на хеликоптера Ми-17 – техническа неизправност или човешка грешка. Не мога да се произнеса преди комисията да излезе с решение. Имам мнение, но не е логично да го изразявам“, каза още Каракачанов.

Министър Каракачанов отново потвърди, че ВВС в момента нямат нито един изправен Ми-17 и ВВС не разполагат с вертолети, които са способни да гасят пожари от въздуха.

„Няма летящи, защото не може да има повече, разчитайки само с плановите средства за ремонт на един Ми-17 на година. Трябва да се отделят средства за повече”, заяви още военният министър.

Каракачанов разказа и за опциите пред България, ако през тази година се случат големи горски пожари, които ще трябва да се гасят от въздуха.

„Имаме и Cougar-и, които може да използваме, но истината е, че товарът вода, който те могат да носят е много по-малък – малко над един тон. Ми-17 носи три тона. Другото е, може да се обърнем към някои частни фирми, които имат подобни вертолети на територията на България. И трето, може да се обърнем към наши съседи и партньори”, обясни министърът на отбраната.

Трябва да се отбележи, че вертолетите AS 532AL Cougar, които са на въоръжение във ВВС, нямат подготвени екипажи за пожарогасене от въздуха и тази задача никога не е била изпълнявана у нас с тези машини. Така, че не може да се счита, че вертолетите Cougar са вариант за гасене на пожари у нас през това лято.

Военният министър отново повдигна въпроса за промяна в Закона за обществените поръчки, който според него е допринесъл за тежкото състояние на военната авиация.

От думите на министър Каракачанов стана ясно, че вчера, след заседанието на Министерски съвет, е имало работна среща с Томислав Дончев и с финансовия министър Владислав Горанов, на която той е представил разчета за средствата, които са необходими, за да вдигнат всички вертолети, които са на земята в момента.

Свързани теми

Предишна публикация
Правителството даде 310 000 лв. целево, за оборудване на вертолети Cougar за гасене на пожари
Следваща публикация
Договорът за концесиониране на летище Пловдив се отлага с месец
60 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Нов режим в системата за управление на Boeing 737 Max е бил скрит от пилотите

Boeing са въвели нов режим в системата за управление на последното поколение Max на модела 737, за който обаче пилотския състав не е бил навременно уведомен. Новият режим е много вероятно свързан с катастрофата на Lion Air от 29 октомври 2018 г.

МО се похвали, че раздвижва проекта за нов изтребител

Проектите за инвестиционен разход за „Придобиване и поддръжка на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“ и за „Придобиване на нов тип боен самолет“ бяха разгледани на заседание на Съвета по отбрана. След обсъждането министърът на отбраната Красимир Каракачанов взе решение да стартира процедурата за представянето на проектите за разглеждане в Министерския съвет и за приемането им от Народното събрание. Това съобщиха от военното ведомство.

Предизвикателна акция по изваждане на останките на F-35 се оформя в Япония

Два дни, след като японски F-35 се разби в Тихия океан, изясняването на причините за инцидента не е близо, а разследващите ще се изправят пред сериозното предизвикателство по изваждане на останките на самолета от дълбините на океана. Това пише Reuters.

L-39 – днес и утре в България

Днес на въоръжение в българските ВВС остават 12 реактивни учебно-тренировъчни самолета L-39ZA, но само половината от тях са с удължен ресурс и преминали основен ремонт за да се поддържат в летателна годност.

Меню