Boeing показа концепция за хиперзвуков пътнически самолет

24 прочитания

Boeing показа концепция за създаване на хиперзвуков пътнически самолет, който да развива скорост от порядъка на M 5 и да може да прелита Атлантика за около 2 часа. Концепцията бе показана по време на конференция в Атланта през тази седмица.

Пътническият капацитет все още не е точно дефиниран, но се смята, че машината ще превозва по-малко хора от днешните Boeing 737 (138 души в две класи за 737-7) и повече от днешните големи бизнесджетове (по правило те имат 19 пасажери). От компанията дават да се разбере, че машината ще превозва основно бизнес пасажери, които биха платили по-високата цена за по-бързото пътуване.

Влизането в търговска експлоатация се планира за 2035 – 2040 г.

Машината ще лети със скорост от пет пъти тази на звука, което е около осем пъти по-бързо от днешните пътнически самолети и около два и половина пъти по-бързо от Concorde. Планира се бъдещият хиперзвуков самолет да лети на височина от порядъка на 28 – 29 000 m., докато днешните пътнически самолети рядко летят на височина от над 11 – 12 000 m.

Според Boeing, голямата скорост на самолета ще му позволи да прави повече полети дневно, включително и по два полета през Тихия океан дневно, което ще подобри търговските му характеристики.

Пътническият самолет произлиза от същото проучване, което вече показа концепция за хиперзвуков разузнавателен и ударен самолет през януари 2018 г.

В рамките на тези проучвания в близко време може да се появи хиперзвуков технологичен демонстратор, който вероятно ще бъде безпилотен. Очаква се това да стане факт към 2024 г., но само в случай, че програмата бъде финансирана.

Boeing стъпва на множество свои изследвания в областта на свръхзвуковите и хиперзвуковите полети от последните години.

От Boeing планират самолета да бъде изграден от титан и да бъде задвижван от нов тип реактивен двигател, който да се държи като реактивен мотор с голяма двуконтурност на малки скорости и да преминава в правопоточен режим на висока скорост. Сериозна работа ще се иска и по охлаждането на самолета.

Свързани теми

Предишна публикация
МО изпрати RFP за новия изтребител
Следваща публикация
Първите серийни Су-57 ще бъдат получени през 2019 г.
24 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Boeing с препоръка за повишаване на авиационната безопасност във връзка с индонезийската катастрофа

Boeing излезе с бюлетин за повишаване на авиационната безопасност, във връзка с катастрофата на индонезийския Boeing 737 Max. Бюлетинът третира ситуации, в които екипажът получава грешни данни от сензорите за ъгъл на атака. Това съобщават от Reuters.

Boeing показа 10 000-ния 737

Boeing показа 10 000-ния произведен самолет от модела 737 от пускането му в производство през 1967 г. Машината е сглобена в завода на компанията в Рентън, край Сиатъл.

Boeing достави 50 броя от модела 737 Max

Американският самолетостроител Boeing е доставил вече 50 самолета от новото поколение на 737 Max. Това съобщава Flightglobal.

Boeing показа голям военен БЛА

Американският самолетостроител Boeing показа голям нискозабележим военен безпилотен летателен апарат (БЛА), който да се използва за поддръжка на пилотируеми бойни самолети. Това стана по време на австралийското авиошоу Avalon.

Меню