Boeing показа концепция за хиперзвуков пътнически самолет

29 прочитания

Boeing показа концепция за създаване на хиперзвуков пътнически самолет, който да развива скорост от порядъка на M 5 и да може да прелита Атлантика за около 2 часа. Концепцията бе показана по време на конференция в Атланта през тази седмица.

Пътническият капацитет все още не е точно дефиниран, но се смята, че машината ще превозва по-малко хора от днешните Boeing 737 (138 души в две класи за 737-7) и повече от днешните големи бизнесджетове (по правило те имат 19 пасажери). От компанията дават да се разбере, че машината ще превозва основно бизнес пасажери, които биха платили по-високата цена за по-бързото пътуване.

Влизането в търговска експлоатация се планира за 2035 – 2040 г.

Машината ще лети със скорост от пет пъти тази на звука, което е около осем пъти по-бързо от днешните пътнически самолети и около два и половина пъти по-бързо от Concorde. Планира се бъдещият хиперзвуков самолет да лети на височина от порядъка на 28 – 29 000 m., докато днешните пътнически самолети рядко летят на височина от над 11 – 12 000 m.

Според Boeing, голямата скорост на самолета ще му позволи да прави повече полети дневно, включително и по два полета през Тихия океан дневно, което ще подобри търговските му характеристики.

Пътническият самолет произлиза от същото проучване, което вече показа концепция за хиперзвуков разузнавателен и ударен самолет през януари 2018 г.

В рамките на тези проучвания в близко време може да се появи хиперзвуков технологичен демонстратор, който вероятно ще бъде безпилотен. Очаква се това да стане факт към 2024 г., но само в случай, че програмата бъде финансирана.

Boeing стъпва на множество свои изследвания в областта на свръхзвуковите и хиперзвуковите полети от последните години.

От Boeing планират самолета да бъде изграден от титан и да бъде задвижван от нов тип реактивен двигател, който да се държи като реактивен мотор с голяма двуконтурност на малки скорости и да преминава в правопоточен режим на висока скорост. Сериозна работа ще се иска и по охлаждането на самолета.

Свързани теми

Предишна публикация
МО изпрати RFP за новия изтребител
Следваща публикация
Първите серийни Су-57 ще бъдат получени през 2019 г.
29 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

NASA отлага изпитанията на Crew Dragon и Starliner

NASA обяви, че отлага изпитателните полети с космическите кораби Boeing CST-100 Starliner и SpaceX Crew Dragon, с което се засилват съмненията, че апаратите няма да са готови за редовни пилотируеми полети преди края на годината.

Qantas призова Airbus и Boeing за създаване на авиолайнер със свръхголяма далечина на полет

Изпълнителният директор на австралийската авиокомпания Qantas Алън Джойс призова производителите Airbus и Boeing да създадат пътнически самолет със свръхголяма далечина на полет, който да позволи изпълняването на директни полети от Австралия до Европа и Източното крайбрежие на САЩ.

Новият американски УТС T-X получи името T-7A

Новият учебно-тренировъчен самолет за ВВС на САЩ, който до момента бе известен, като T-X вече получи официалното си наименование T-7A Red Hawk. Това стана днес, 16 септември 2019 г.

Стартира производството на T-7A

Американският самолетостроител Boeing стартира производството на предсерийните учебно-тренировъчни самолети T-7A Red Hawk. Това съобщиха от…

Авиокаст: Епизод 17

Продължаваме с темата за полетите София – Скопие и какво въобще се случва с оператора…
Меню