Пет компании ще се състезават за създаването на нов боен вертолет за САЩ

813 прочитания

Пет компании ще се състезават в създаването на нов разузнавателно-ударен вертолет за Армейската авиация на САЩ. Това са съобщили от Пентагона на 23 април 2019 г.

Петте компании са: AVX Aircraft Co. В партньорство с L-3 Communications Integrated Systems, Bell Helicopter, Boeing, Karem Aircraft и Sikorsky. Те са били избрани от общо осем компании. Имената на неуспелите кандидати не се съобщават, но се смята, че MD Helicopters е сред тях.

Всички тези фирми ще получат малко финансиране за по-задълбочена разработка на нов боен вертолет с разузнавателни функции в рамките на проекта FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft).

В началото на 2020 г. от петте компании ще бъдат избрани две, които ще получат пари за създаване на летящи прототипи за сравнителни изпитания.

От Пентагона са дали малък брой на задължителни изисквания, които компаниите трябва да спазят, както и списък с изисквания, които е добре да бъдат спазени, макар и те да не са задължителни. Целта е фирмите да имат максимална свобода при създаването на своите машини.

Освен технически проект, от компаниите ще се иска и график за работата им, както и финансовите параметри на проекта.

Компанията AVX от години разработва проекти за вертолети със съосна носеща схема и тикащи винтове. По-рано през април, компанията представи еднодвигателния си проект си публично.

Bell ще участва с модела на базата на Bell 525. От вертолета ще бъде взета динамичната система и системата за управление, но като цяло се гони по-малък вертолет. Karem през годините е разработил няколко проекта за конвертоплани, но без някой от тях да е строен реално.

Sikorsky ще участват с модел на база на S-97 Raider (на снимката), който се изпитва в последните години. Машината е със съосни носещи винтове и тикащ винт.

Boeing не дават никакви детайли за това с какъв вертолет ще участват.

Планира се летателните изпитания в рамките на програмата FARA да започнат през 2023 г., а пет години по-късно да бъде взето решение, кой модел ще влезе в серийно производство. Пентагонът, обаче разглежда всякакви варианти за ускоряване на този процес.

FARA фактически ще замести вече свалените от въоръжение OH-58D Kiowa Warrior. Тяхната функция в момента се изпълнява от щурмовите вертолети AH-64E Apache в партньорство с БЛА Shadow.

За последните три десетилетия, това ще е четвъртият опит за намиране на заместник на OH-58. Първият опит бе RAH-66 Comanche, който бе спрян през 2004 г. Следващият опит бе ARH-70 Arapaho (на базата на Bell 407), който бе спрян през 2008 г. През 2010 г. е стартирана програмата Armed Aerial Scout (AAS), която обаче не стига до същински конкурс и през 2013 г. тя е прекратена, а заедно с това е решено и да се пенсионират всички OH-58D, без да им бъде намерен директен заместител.

Свързани теми

Предишна публикация
Подписването на договора за разработка на FCAS може да се забави
Следваща публикация
Boeing очаква полетите с модела 737 Max да се възстановят през юли
813 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

МО се договори с Airbus Helicopters да прекрати арбитражното дело срещу употребяван вертолет

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и вицепрезидентът на Airbus Helicopters Серж Дюран подписаха днес, 23 май 2018 г., спогодба, с която се урежда спор, предмет на арбитражно дело за неуредени отношения между Министерството на отбраната и Airbus Helicopters по договор от 2005 г. за доставка на хеликоптери Cougar и Panther. Това съобщиха от МО.

Индия търси 111 леки морски вертолета

Индийското правителство даде зелена светлина за придобиването на 111 леки морски вертолети с общо назначение. Цената на проекта възлиза на около $3,5 млрд. и трябва да включва сериозно участие на местната индустрия.

AW249 изпълни първи полет

Прототипът на новия италиански щурмови вертолет Leonardo Helicopters AW249 е изпълнил първия си полет на…

Boeing и Embraer правят отделна компания за производство на пътнически самолети

Boeing и Embraer ще създадат отделна компания, която ще се заминава с производството и продажбата на пътническите самолети от фамилията E-Jet, които в момента се строяха от бразилския производител. Това съобщава местният вестник O Globo, цитиран от Reuters.

България и Македония обменят опит във вертолетната авиация

На 24 и 25 септември 2019 г. в Командването на Въздушна бригада Петровец бяха проведени експертни дискусии в областта на военната авиация и противовъздушната отбрана между екипи на Република Северна Македония и Република България. Това съобщават македонските въоръжени сили.

Меню