Повече от две седмици след като Министерство на отбраната пусна запитванията за даване на оферти (RFP) до потенциалните доставчици, оттам най-накрая признаха публично, че това се е случило. Признанието дойде от заместник-министъра на отбраната Анатолий Величков.
„Докладвам, че на 3 юли изпратихме запитванията до потенциалните оференти и на 1 октомври очакваме офертите на всички тях”, заявява Величков в предаването Денят ON AIR по телевизия Bulgaria ON AIR.
Заместник-министър Величков обаче бърка датите, защото реално запитването е пуснато на 29 юни 2018 г. АЕРО съобщи за това още на 2 юли, но от военното ведомство категорично отказаха да потвърдят новината. В следващите повече от две седмици не последваха никакви коментари от страна на МО. Не е ясно защо от военното ведомство решиха да стартират процеса без да оповестят данъкоплатците за това.
Величков обясни, че след получаването на офертите, след заповед на министър-председателя, ще се сформира междуведомствена работна група, която да ги оцени и да проведе преговорния процес. Следва подписване на договор и приключване на процедурата.
Заместник-министърът на отбраната отбеляза, че въпросната група е съставена основно не от политически лица, а от експерти. Той каза това в отговор на въпроса, дали ще бъде чуто мнението на експертите.
Запитванията са изпратени до правителствата на САЩ, Португалия, Германия, Франция, Италия, Швеция и Израел. От тях се търсят общо 13 различни варианти – новопроизведени F-16V, употребявани F-16 (в три подварианта – A/B модернизирани до стандарта MLU, C/D и израелските C/D Barak), нови и употребявани F/A-18E/F Super Hornet, употребявани F/A-18C/D Hornet, нови и употребявани Eurofighter, нови и употребявани Rafale и нови и употребявани Gripen C/D.
С бюджет от 1,5 млрд. лева без ДДС се цели покупката на минимум осем изтребителя, с наземно оборудване, въоръжение и обучение.