МО е изпратило писмото с искане за оферта (LOR) за F-16

1K прочитания

Министерство на отбраната е изпратило писмото с искане за конкретна оферта (Letter of Request – LOR) до правителството на САЩ във връзка с покупката на изтребителите F-16. Това потвърдиха за АЕРО от МО днес, 27 февруари 2019 г.

Писмото е било подписано от военния министър Красимир Каракачанов и е било изпратено миналия петък (22 февруари). Сега българската страна чака официален отговор (Letter of Offer and Acceptance – LOA).

Пускането на LOR е реквизит от преговорите по американската процедура за покупка на военно оборудване Foreign Military Sales (FMS).

България вече е минала фазата на дефиниране на LOR, която е била проведена преди няколко седмици. След това страната ни е оформила писмото с искане за обвързваща оферта и то е било изпратено на 22 февруари.

Отговорът на LOR се оформя в рамките на 30 до 90 дни, но за по-сложни сделки и за нови клиенти (каквато е България) отговорът се дава в рамките на 90 дни.

След, като има отговор, Пентагонът изпраща уведомление до Конгреса на САЩ за предстоящата експортна сделка за въоръжение. Това уведомление се изготвя в рамките на 10 – 20 дни, след което тече срок от 15 дни, в които членовете на Конгреса се запознават със сделката и имат право да изразят несъгласие с нея. Едва след изтичането на този срок LOA се изпраща на страната-клиент.

Тези срокове не са твърдо заложени и могат да варират в малки граници, но може да се очаква, че в рамките на 120 дни (втората половина на юни 2018 г.) България ще получи LOA по сделката за покупка на осем многоцелеви изтребители F-16 Block 70.

Офертата, която САЩ ще ни дадат под формата на LOA, има срок в който тя или трябва да се приеме или да се започне процедура по нейното предоговаряне. Този срок е 60 дни. Ако България реши да прави сериозни промени по получената оферта ще започне нова процедура по оформяне на оферта и изпращането ѝ.

В началото на февруари вторият човек в ГЕРБ Цветан Цветанов обеща в САЩ, че сделката за придобиването на F-16 ще бъде приключена до средата на годината с ратифициране на междудържавния договор между САЩ и България. Този срок е възможен за изпълнение в случай, че България реши да не преговаря по американската оферта.

Свързани теми

Предишна публикация
Правителството отпусна 82,51 млн. лева за ремонт на Су-25
Следваща публикация
Сърбия получи четири беларуски МиГ-29
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Стабилност на дъното

Приетият през април от Министерски съвет „Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2019 г.” традиционно дава твърде оптимистичен поглед към процесите в армията, но както винаги, при по-внимателното му прочитане и сравняване с докладите от минали години, показва, че реалността е далеч по-мрачна.

Министър Каракачанов смята, че бързите сделки раждат комисионни

„Няма нужда да се прави нещо прибързано. Има една поговорка българска – бързата кучка, слепи ги ражда, а бързите сделки комисионни раждат”, това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 5 октомври 2017 г., в сутрешния блок на bTV.

МО иска да прекрати спора с Airbus Helicopters срещу употребяван вертолет

Министерство на отбраната ще се опита да прекрати арбитражното дело срещу вертолетостроителя Airbus Helicopters (някога Eurocopter), като в замяна на оттегляне на своя иск ще поиска употребяван вертолет, който да замести катастрофиралия през миналото лято Panther. Това става ясно от заседание на Комисията по отбрана в НС.

Кой какво обещава?

На 25 март 2021 г. бе разпуснато 44-тото Народно събрание. От гледна точка на развитието…

Гърция вероятно ще модернизира под 100 F-16

Броя на модернизираните гръцки изтребители F-16 вероятно ще бъде под 100. Това е заявил заместник-министъра на отбраната на Гърция Димитрис Витсас, цитиран местни медии.

Меню