МО е изпратило писмото с искане за оферта (LOR) за F-16

1K прочитания

Министерство на отбраната е изпратило писмото с искане за конкретна оферта (Letter of Request – LOR) до правителството на САЩ във връзка с покупката на изтребителите F-16. Това потвърдиха за АЕРО от МО днес, 27 февруари 2019 г.

Писмото е било подписано от военния министър Красимир Каракачанов и е било изпратено миналия петък (22 февруари). Сега българската страна чака официален отговор (Letter of Offer and Acceptance – LOA).

Пускането на LOR е реквизит от преговорите по американската процедура за покупка на военно оборудване Foreign Military Sales (FMS).

България вече е минала фазата на дефиниране на LOR, която е била проведена преди няколко седмици. След това страната ни е оформила писмото с искане за обвързваща оферта и то е било изпратено на 22 февруари.

Отговорът на LOR се оформя в рамките на 30 до 90 дни, но за по-сложни сделки и за нови клиенти (каквато е България) отговорът се дава в рамките на 90 дни.

След, като има отговор, Пентагонът изпраща уведомление до Конгреса на САЩ за предстоящата експортна сделка за въоръжение. Това уведомление се изготвя в рамките на 10 – 20 дни, след което тече срок от 15 дни, в които членовете на Конгреса се запознават със сделката и имат право да изразят несъгласие с нея. Едва след изтичането на този срок LOA се изпраща на страната-клиент.

Тези срокове не са твърдо заложени и могат да варират в малки граници, но може да се очаква, че в рамките на 120 дни (втората половина на юни 2018 г.) България ще получи LOA по сделката за покупка на осем многоцелеви изтребители F-16 Block 70.

Офертата, която САЩ ще ни дадат под формата на LOA, има срок в който тя или трябва да се приеме или да се започне процедура по нейното предоговаряне. Този срок е 60 дни. Ако България реши да прави сериозни промени по получената оферта ще започне нова процедура по оформяне на оферта и изпращането ѝ.

В началото на февруари вторият човек в ГЕРБ Цветан Цветанов обеща в САЩ, че сделката за придобиването на F-16 ще бъде приключена до средата на годината с ратифициране на междудържавния договор между САЩ и България. Този срок е възможен за изпълнение в случай, че България реши да не преговаря по американската оферта.

Свързани теми

Предишна публикация
Правителството отпусна 82,51 млн. лева за ремонт на Су-25
Следваща публикация
Сърбия получи четири беларуски МиГ-29
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Saab призна, че да имаш добри цени и добър продукт не е достатъчно за продажби на изтребители

Добрите цени и добрите технически характеристики не са достатъчни за продажбата на бойни самолети. Това заяви Йонас Йелм, ръководител на бизнес направлението Аеронавтика на Saab, по време на традиционния семинар на Saab, който се проведе вчера, 27 март 2019 г. Йелм коментира и развитието на процесите в България.

МО очаквано избра РСК „МиГ” за изпълнител на поръчката за поддръжка на МиГ-29

Министерство на отбраната очаквано избра РСК „МиГ” за изпълнител на поръчката за интегрирана логистична поддръжка за българските изтребители. Това се вижда от решение на военния министър Красимир Каракачанов от 6 март 2018 г.

Швеция е надежден партньор в отбраната

Разговаряхме с подполковник Торбьорн Ериксон, аташе по отбраната на Швеция в България – пилот-изтребител от шведските ВВС с над 2000 часа на самолети Viggen, Gripen и други типове, за съвременната шведска отбранителна доктрина, поддръжката на Gripen в случай на международен конфликт и други теми касаещи българския избор на нов изтребител.

Марешки е против превъоръжаването

Лидерът на парламентарно представената партия „Воля” Веселин Марешки се обяви против програмите за превъоръжаване, включително и тази за покупката на нов боен самолет за ВВС. Това каза той днес, 8 май 2018 г., в сутрешния блок на bTV.

Меню