МО отхвърли съобщенията, че ремонтът на Су-25 ще струва 310 млн. лева

36 прочитания

Министерство на отбраната излезе с нарочно съобщение, в което отхвърли съобщенията, че ремонтът на щурмовите самолети Су-25 ще струва 310 млн. лева. Съобщението се появи днес, 25 октомври 2018 г., малко преди 20 часа.

„Щурмовите самолети Су-25 е възможно да бъдат ремонтирани, но не за 310 млн. лв с ДДС, каквото е внушението в публикациите, а за 41 млн. лв. без ДДС. Ако Министерският съвет реши, сумата по рамковото споразумение може да нарасне до 82,5 млн. лв. без ДДС.”, се казва в съобщението на МО.

Рано днес сутринта в изданието „Дневник” се появи материал със заглавие „Български Су-25 ще бъдат ремонтирани за 310 млн. лв. след обява за 41 млн. лв.”. Новината бързо бе „препечатана” в редица други издания, без да се провери документацията публикувана на сайта на МО. От нея се вижда, че ремонтът на българските щурмови самолети Су-25 въобще не е за 310 млн. лева.

„Сумата от 310 млн. лв., която се появява в публикациите, изобщо не е договаряна. Процедурата, обявена от Министерството на отбраната с решение от 17 август 2018 г., е за сключване на рамково споразумение за осигуряване на летателна годност на самолети Су-25К/УБК, което означава, че конкретни ремонтни дейности ще се поръчват само при необходимост и при финансова възможност. Ремонтирането на самолетите Су-25 е належащо, защото техният технически и междуремонтен ресурс е изтекъл преди повече от 10 години.”, се казва още в съобщението на МО.

В публикацията на „Дневник”, обаче има един доста по-притеснителен момент свързан с изказване на бившия служебен министър на отбраната Велизар Шаламанов, който коментира процеса на ремонт на щурмовите Су-25.

„Според него (Шаламанов – бел. ред.) голям риск е, че поддържането на тази стара техника обикновено става със „застояли“ и „платени по няколко пъти“ резервни части и продължаване на ресурс „само срещу подпис“. Освен риск от корупционни практики има несигурност и за техниката, което понякога води до човешки жертви, каквито примери имаме в последните 1.5 г., смята Шаламанов.”, пише в публикацията.

Въпреки, че в публикувания материал липсва точния цитат на Велизар Шаламанов, който в момента се подвизава, като военен експерт, гравитиращ около извънпарламентарната формация „Демократична България“, от публикуваното може да се съди, че той твърди, че двете катастрофи с вертолетна техника от 2017 и 2018 г. се дължат на полети с техника удължена на „подпис”.

Твърдението, обаче е повече от абсурдно и не се отнася, нито до катастрофата с вертолет Panther от юни 2017 г., нито за катастрофата с Ми-17 от юни 2018 г. И двата вертолета летяха в рамките на нормалния си технически ресурс, и двата инцидента бяха в следствие на човешка грешка.

За инцидента с вертолета Ми-17 от състава на ВВС, това потвърди и командирът на военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков в интервю за АЕРО.

Свързани теми

Предишна публикация
Френският президент заяви, че белгийският избор за F-35 е лош за Европа
Следваща публикация
Белгия обяви, че купува F-35
36 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Стартираха анализите във формированията на ВВС

Днес, 10 януари 2018 г., се проведе анализът на дейността през изминалата 2017 г. във Военновъздушна учебна база (ВВУБ) „Георги Бенковски” – Долна Митрополия с участието на командира на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков. Това съобщиха от ВВС.

От БСП атакуваха ремонта на Су-25 в Беларус

От БСП атакуваха решението на МО да се дадат българските щурмови самолети Су-25 за ремонт в Беларус. Критиката е насочена към начина на провеждане на процедурата, липсата на участие на „Авионамс” в нея и отказа да се сътрудничи с оригиналния руски производител.

Меню