Офертата за осем новопроизведени изтребители F-16V надхвърля бюджета на България за покупка на нови бойни самолети с близо 300 млн. лева. Това съобщава информационният сайт „Офнюз”, позовавайки се на правителствени източници.
Сайтът съобщава, че при български бюджет от 1,8 млрд. лева, офертата на американската страна е за близо 2,1 млрд. лева. Всички тези суми са с ДДС.
Съмненията, че новопроизведените F-16 ще могат да се впишат в бюджета на България съществуват от няколко месеца, като до сега никой не е успял да ги обори. САЩ и Lockheed Martin упорито отказват да назоват цената на офертата си. От шведската страна също не дават точна сума на офертата си, но поне заявиха, че тя е под българския бюджет.
През юли 2018 г. Словакия съобщи, че купува 14 броя F-16V за сумата от €1,6 млрд. В словашкия пакет влизат самите самолети, необходимото обучение, самолетообслужващаат техника, логистика за две години и малък пакет въоръжение „въздух-въздух”. Българските изисквания са малко по-различни (например една година повече осигурена логистика), но „бакалските сметки” показват, че осем броя F-16V биха стрували около €914,3 млн. или около 1,788 млрд. лева. В подобни сделки по правило ДДС не се калкулира.
От тази гледна точка, информацията на „Офнюз” кореспондира с това, което може да очакваме като цени, ако САЩ и Lockheed Martin използват същата базова стойност на един самолет с всичко необходимо около него у нас, като тази в Словакия.
„Офнюз” съобщава и че по-високата цена може да се тушира чрез заем, който да разсрочи плащанията.
Сумата от 1,5 млрд. лева без ДДС (или 1,8 млрд. с ДДС) е заложена в инвестиционния проект за придобиване на нов боен самолет, който бе приет от Народното събрание през юни. Надвишаването на тази сума може да стане само и единствено с ново решение на Парламента, в което да се приеме по-голям бюджет. Заобикалянето на тази процедура, въпреки че вероятно има законови вратички за това, би предизвикала скандал. Също така, заемът може единствено да разсрочи сумата, но не и да я намали и да я вкара в рамките на надхвърления бюджет.
Днес, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, който е ръководител на т.нар. „политико-военна група”, изрази надежда, че в рамките на предстоящите разговори, може да се постигне намаляване на цената, но отказа да съобщи какви са постъпилите ценови оферти. Единствено намекна, че употребяваните Eurofighter от Италия са най-евтини.