Офертата за нови F-16 е 300 млн. лева над бюджета ни?

20 прочитания

Офертата за осем новопроизведени изтребители F-16V надхвърля бюджета на България за покупка на нови бойни самолети с близо 300 млн. лева. Това съобщава информационният сайт „Офнюз”, позовавайки се на правителствени източници.

Сайтът съобщава, че при български бюджет от 1,8 млрд. лева, офертата на американската страна е за близо 2,1 млрд. лева. Всички тези суми са с ДДС.

Съмненията, че новопроизведените F-16 ще могат да се впишат в бюджета на България съществуват от няколко месеца, като до сега никой не е успял да ги обори. САЩ и Lockheed Martin упорито отказват да назоват цената на офертата си. От шведската страна също не дават точна сума на офертата си, но поне заявиха, че тя е под българския бюджет.

През юли 2018 г. Словакия съобщи, че купува 14 броя F-16V за сумата от €1,6 млрд. В словашкия пакет влизат самите самолети, необходимото обучение, самолетообслужващаат техника, логистика за две години и малък пакет въоръжение „въздух-въздух”. Българските изисквания са малко по-различни (например една година повече осигурена логистика), но „бакалските сметки” показват, че осем броя F-16V биха стрували около €914,3 млн. или около 1,788 млрд. лева. В подобни сделки по правило ДДС не се калкулира.

От тази гледна точка, информацията на „Офнюз” кореспондира с това, което може да очакваме като цени, ако САЩ и Lockheed Martin използват същата базова стойност на един самолет с всичко необходимо около него у нас, като тази в Словакия.

„Офнюз” съобщава и че по-високата цена може да се тушира чрез заем, който да разсрочи плащанията.

Сумата от 1,5 млрд. лева без ДДС (или 1,8 млрд. с ДДС) е заложена в инвестиционния проект за придобиване на нов боен самолет, който бе приет от Народното събрание през юни. Надвишаването на тази сума може да стане само и единствено с ново решение на Парламента, в което да се приеме по-голям бюджет. Заобикалянето на тази процедура, въпреки че вероятно има законови вратички за това, би предизвикала скандал. Също така, заемът може единствено да разсрочи сумата, но не и да я намали и да я вкара в рамките на надхвърления бюджет.

Днес, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, който е ръководител на т.нар. „политико-военна група”, изрази надежда, че в рамките на предстоящите разговори, може да се постигне намаляване на цената, но отказа да съобщи какви са постъпилите ценови оферти. Единствено намекна, че употребяваните Eurofighter от Италия са най-евтини.

Свързани теми

Предишна публикация
Музеят на авиацията се мести в Пловдив
Следваща публикация
САЩ подкрепя напълно офертата за нови F-16
20 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: Нов изтребител в рамките на бюджета, който имаме

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че предпочита нов изтребител, който да се помести в бюджета ни. В същото време той не успя да обясни точно механизмът, по който ще бъде взето финалното решение по темата. Каракачанов участваше в сутрешния блок на bTV днес, 2 октомври 2018 г.

Lockheed Martin откри новата си производствена линия за F-16

На церемония вчера, 23 април 2019 г., Lockheed Martin преряза лентата на новата си производствена линия за F-16 в Грийнвил, Южна Каролина. В случай на успешно приключване на преговорите, българските F-16 ще бъдат произвеждани там.

Финансовият министър заяви, че България може да си позволи да плати изтребителите накуп

Финансовият министър Владислав Горанов заяви, че ако не се постигне споразумение за разсрочено плащане България може да си позволи да плати осемте F-16 накуп, като определи цената от 2 млрд. лева, като голяма, но покупката на изтребители била нужна. Това каза той днес, 7 юни 2019 г., пред журналисти.

Какво обсъждаше „Комисията „Gripen” на четвъртото си заседание

На 7 септември 2017 г. Временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет проведе своето четвърто заседание, на което изслуша бившия заместник-министър на отбраната Иван Иванов и анализ на методиките за оценка на офертите изготвени от експерта Венелин Георгиев.

Меню