Германия прави скоро следващата стъпка в процеса за замяна на Tornado

64 прочитания

До края на 2018 г. се очаква германското МО да анонсира следващата стъпка в процеса по избор на заместник на 85-те изтребители-бомбардировачи Tornado, които в момента са на въоръжение в Луфтвафе. Това съобщава Reuters.

За агенцията от германското МО са потвърдили, че до края на годината ще има сериозно развитие по темата, но не дават повече подробности.

Източници на Reuters са заявили, че най-вероятно германското МО ще ограничи избора между две опции от четири в момента. От надпреварата ще отпаднат F-15 и F/A-18 Super Hornet, а в нея ще останат Eurofighter и F-35A.

Друг източник на Reuters съобщава, че в рамките на 2018 г. няма да има реално решение по темата, въпреки уверенията на германското правителство.

Въпреки, че правителството, включително и германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен сериозно фаворитизират покупката на още Eurofighter, за замяна на изтребителите-бомбардировачи Tornado, страната все пак прави формално сравнение между различните опции.

Германия проучва поне три варианта – замяна на Tornado с един или с два различни типа, както и удължаване на живота на типа с още няколко години. През август обаче Германия поиска потенциалните доставчици да декларират, дали могат да направят доставките си преди 2025 г. Това илюстрира нарастващото притеснение на Германия, че няма да може да оперира достатъчно ефективно своите Tornado, след пенсионирането на типа във Великобритания, което се планира за догодина.

Основен фактор в избора на нов боен самолет може да се окаже способността на му да използва ядрено оръжие. Германия не е ядрена сила, но участва в програмата за ядрено споделяне в НАТО и има на територията си американски атомни бомби B61, които могат да се използват и от германските Tornado.

Според Reuters, една от опцията била да се купят 45 броя F-35A и още 75 броя Eurofighter, които освен Tornado да се използват и за замяна на най-старите Eurofighter, доставяни между 2003 и 2008 г.

Източниците на Reuters съобщават, че Германия още не е започнала процеса по сертификация на Eurofighter за използване на атомните бомби B61. Този процес можел да отнеме седем години и да струва над €700 млн.

Миналата седмица Lockheed Martin получи договор от Пентагона за интеграция на атомните бомби B61-12 на F-35A. Работата трябва да приключи през февруари 2024 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Сърбия получи първия си вертолет H145M
Следваща публикация
Украйна купува въоръжени турски БЛА
64 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Израел поръчва още 17 броя F-35

Израел сключи споразумение за доставка на още 17 броя F-35I. Това е съобщило израелското МО вчера, 27 август 2017 г.

Подписването на договора за разработка на FCAS може да се забави

Подписването на договора за разработката на френско-германския боен самолет от следващо поколение FCAS може да се забави, защото двете страни не могат да постигнат съгласие за експортните режими за въоръжението, което ще създадат, както и за това как да изглежда програмата за създаване на нов основен боен танк. Това съобщава германският бизнес вестник Handelsblatt.

Открити са останките на японския F-35A

Японските въоръжени сили са заявили, че в Тихия океан са намерени останките от изчезналия изтребител F-35A. Те са били открити през нощта от кораби и самолети, които са издирвали машините.

Турция е близо до подписване за Су-35

Турция е близо до сключването на сделка с руското правителство за покупката на многоцелеви изтребители Су-35. Това съобщава водещият турски вестник Sabah, цитирайки собствени неназовани източници.

Япония сериозно гледа към покупката на F-35B

Японското правителство сериозно обмисля покупката на вертикално кацащия изтребител F-35B в опит да подсигури отбраната на отдалечени от метрополията острови. Това съобщава местният вестник Yomiuri Shimbun, позовавайки се на правителствен доклад.

Китай е получил всички свои Су-35

Китай е получил всички поръчани многоцелеви изтребители Су-35. Това съобщава руската информационна агенция „Интерфакс”, позовавайки се на собствени източници.

Меню