Словашкото МО заяви, че е подписало споразумения за покупката на F-16, но часове по-късно премиерът на страната ги обяви за невалидни и това разпали сериозно напрежение в коалиционното правителство, което управлява Словакия.
На 30 ноември 2018 г. МО на Словакия обяви, че са били подписани три споразумения по сделката за покупка на F-16. От съобщението на словашкото военно ведомство се разбира, че това са т.нар. „Letters of Offer and Acceptance” (LOA), които представляват фактическото писмено съгласие на словашката страна с американските условия по сделката.
Часове по-късно премиерът на страната Петер Пелегрини заяви, че споразуменията са невалидни, тъй като са били подписани зад гърба на правителството и не е имало становище и разрешение по тях от страна на финансовото министерство.
Словакия в момента се управлява от широко коалиционно правителство между лявата социал-демократична партия „Посока” (Smer-SD), от която е премиера Пелегрини, националистическата и евроскептична формация „Словашка национална партия” (SNS), от която е военният министър Петер Гаждош и партията на етническите унгарци в Словакия – Most–Híd.
Днес, 1 декември 2018 г., от словашкото МО излязоха с ново съобщение, в което се казва, че подписването на сделката за покупка на F-16 е прерогатив на правителството, а в петък са били подписани само предварителни споразумения, с което се опита да тушира напрежението.
Това не са първите искри, които прехвърчат между коалиционните партньори по сделката за F-16. В края на юни 2018 г. премиерът Пелегрини заяви, че не бърза с избора на нов изтребител и този избор трябва да бъде взет спокойно, след обективен анализ, обществен дебат и без външен натиск. Министър-председателят тогава заяви, че очаква изборът да бъде направен след лятото.
Още тогава бе ясно, че националистите от SNS, включително и председател на парламента Андрей Данко, който е председател и на партията, са твърдо зад избора на F-16.
Три седмици по-късно, на 11 юли 2018 г., словашкото правителство обаче обяви, че купува 14 броя F-16V за €1,589 млрд. Словакия избираше между американския изтребител и Gripen C/D. Офертата от САЩ бе предпочетена на база техническа оценка, въпреки че шведското предложение бе с половин милиард евро по-ниско.
Според словашките медии споровете по въпроса за покупката на F-16 се дължат на сериозно напрежение вътре в коалицията, като изборът на американския изтребител се смята за решение, зад което твърдо стоят само националистите, а останалите партии преглъщат в името на запазване на коалицията.
Двете основни опозиционни партии в Словакия, либералната „Свобода и солидарност” (SaS) и дясноцентристка консервативна „Обикновени хора и независими личности” (OĽaNO), веднага атакуваха правителството и призоваха премиера да освободи министъра на отбраната. Двете партии многократно критикуваха управляващата коалиция за процеса на избор на нов изтребител, като дори обвиниха правителството, че бави преговорите с цел удължаване на живота на словашките МиГ-29.
Управляващата коалиция има крехко мнозинство от 76-ма депутати в 150-местния словашки парламент и страда от ниско обществено доверие, което прави управлението чувствително на всякакви сътресения.