Волен Сидеров атакува избора на F-16

23 прочитания

Лидерът на партия „Атака” и председател на парламентарната група на „Обединените патриоти” атакува избора на F-16 за нов боен самолет за ВВС и с това постави под въпрос безпроблемното минаване на решението през Народното събрание.

Сидеров участва в два броя на предаването „Неделник” по партийната му телевизия „Алфа”, които бяха излъчени на 23 и 30 декември 2018 г., в които общо говори близо два часа срещу покупката на изтребителите F-16.

Част от данните, които Сидеров изкара в ефир не отговарят на истината, като например, че ще се купуват употребявани изтребители, но в същото време лидерът на „Атака” постави и въпроси като, цената на сделката и защо на САЩ се предоставят практически безплатно военни бази у нас на фона на това, че ще се наложи да платим пълната цена за изтребителите F-16, която според него била много висока.

“Неколкократно на коалиционен съвет поставих въпроса „Кому е необходимо да закупуваме най-луксозната военна стока, вместо армията ни да наброява 50 хиляди души. Все още няма открита дискусия за сделката за закупуване на нови изтребители”, написа Сидеров в профила си в социалната мрежа Facebook.

Сидеров не за първи път се изказва срещу покупката на нови бойни самолети за ВВС. В началото на януари миналата година лидерът на „Атака” каза, че не подкрепя покупката на нови изтребители и настоява тези пари да се дадат за други управленски програми, като вътрешна сигурност и по-важни модернизационни програми за армията.

През миналата година пък депутатите на „Атака” отказаха да подкрепят инвестиционния проект за покупка на нов изтребител, когато той бе гласуван в Народното събрание през юни.

Очаква се на второто правителствено заседание за 2019 г., което ще стане факт на 9 януари, Министерски съвет да гласува доклада на министрите на отбраната и икономиката, според който трябва да се започнат преговори за покупка на новопроизведени F-16. В същото време правителството ще поиска от Парламента да анулира Проектът за инвестиционен разход, в който се поставят изисквания за максимален бюджет, срокове за доставка, индустриално сътрудничество и други. От Народното събрание ще се чака и да гласува предложението за покупка на F-16.

Свързани теми

Предишна публикация
Ново удължаване на срока за подаване на оферти за концесия на летище София
Следваща публикация
Президентът Радев: F-16 е прекрасен, но скъп самолет избран непрозрачно
23 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Посланик Рубин: Не е имало натиск от САЩ към България за покупката на F-16

Посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин заяви, че страната му не е оказвала натиск на България да купи F-16, но в същото време акцентира, че България твърде дълго отлага покупката на нов изтребител. Това каза той днес, 4 февруари 2019 г., в интервю излъчено в сутрешния блок на bTV.

Министър Каракачанов смята, че бързите сделки раждат комисионни

„Няма нужда да се прави нещо прибързано. Има една поговорка българска – бързата кучка, слепи ги ражда, а бързите сделки комисионни раждат”, това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 5 октомври 2017 г., в сутрешния блок на bTV.

Генерал Боцев: Желанието ми е до края на годината да имаме договор за нов изтребител

Началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев изрази желанието си до края на годината да има сключен договор за доставка на нов изтребител за ВВС. Това той каза днес, 26 април 2018 г., в авиобаза Граф Игнатиево, по време на посещението на Военния комитет на ЕС.

Посещението в САЩ за новия изтребител, породи критики от президента и оправдания от МО

Предстоящото посещение в САЩ за група водена от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, в рамките на което ще се обсъжда покупката на новия изтребител, породи критики от страна на президента Румен Радев и оправдания от страна на военното ведомство.

Как „Scorpion” стигна до устата на премиера

В последните месец-два интензитетът на изказванията, свързани с военната ни авиация, от страна на политическите лица у нас е много висок. Не е изненадващо, че сред цялото това надприказване (често пъти преминаващо в словоблудство) може да се изпусне нещо, което да ни покаже какво всъщност се върти в главите на държавните ни мъже по отношение на развитието на българските ВВС.

Меню